Od 1995 r. Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif towarzyszy prestiżowy Konkurs Jubilerski Mercurius Gedanensis, który adresowany jest do wystawców. To właśnie prace nagrodzone w tym konkursie będzie można zobaczyć w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

 

„Niezwykłe, wyjątkowe i ciekawe”

Dzięki współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi SA organizatorom wystawy udało się dotrzeć do znacznej części nagrodzonych, ale także wyróżnionych prac. W muzeum zaprezentowanych zostanie około 40 współczesnych wyrobów jubilerskich, a te, których nie udało się czasowo pozyskać z rąk prywatnych, będzie można zobaczyć na wystawie multimedialnej.

– Wszystkie prace są niezwykłe, wyjątkowe i ciekawe. Pokazują one wielkie możliwości wykorzystania bursztynu oraz innych materiałów we współczesnym jubilerstwie – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Eksponaty zachwycają swoją unikalnością i wyjątkowością. Naszyjnik „Conclave” powstał z połączenia dwóch kawałków bursztynu: czarnego, z warstwą naturalnej kory, oraz jasnego, o gładkim szlifie. Został nagrodzony w 2014 r. Grand Prix w kategorii Wzornictwo, a na wystawę przekazał go Wojciech Kalandyk z firmy ART7.

W 2013 r. Grand Prix otrzymała firma S&A Jewellery Design za wisior „Drop/Kropla” autorstwa Sławomira Fiałkowskiego. Elegancki wisior, łączy bryłę bursztynu z onyksem bez użycia srebra. Dzięki temu powstała praca przypominająca przedmiot starożytny, ale o wyrazie bardzo współczesnym. Natomiast „Wizja w kręgu” autorstwa Marka Mikickiego dostała Grand Prix oraz Złoty Medal w kategorii Mistrzostwo Jubilerskie w 2009 r.

 

Nowoczesne formy, rozmaite techniki

Przedstawione na wystawie prace polskich artystów są szczególnie cenne pod kątem rozmaitości zastosowanych technik. Uwagę przykuwają bursztynowe pierścionki autorstwa Pawła Kaczyńskiego.

– Inspiracją do stworzenia czterech pierścieni było zaproszenie Janusza Fudali, kolekcjonera żywic z USA, do udziału w wystawie „Amber. Around the World”. Zaproszeni przez niego artyści mieli wykonać biżuterię z bursztynami: bałtyckim, dominikańskim i sumatrzańskim. Koncepcja pierścieni opierała się na bazowym kształcie, dającym możliwość multiplikacji z wykorzystaniem różnych bursztynów – wyjaśnia Ludmiła Skulbaszewska z Muzeum Bursztynu.

Poza tym warto się zatrzymać przy „Szafirowym spojrzeniu” Jarosława Westremarka. – Delikatna ozdoba twarzy, wykonana ze srebra, złota i naturalnego szafiru, inspirowana jest formą okularów. Nowoczesna forma współgra tutaj z nutą nostalgii zawartej w bursztynowej łzie – dodaje Ludmiła Skulbaszewska.

 

Oprócz prac pozyskanych od artystów, zwiedzający zobaczą także eksponaty wypożyczone z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Ziemi PAN oraz Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

 

25 lat Amberifu

  • wernisaż: 22 marca 2018 r., czwartek, godz. 19.00
    (wstęp dla osób zaproszonych i przedstawicieli mediów)
  • wystawa czynna: 23 marca – 2 września 2018 r.
  • Muzeum Bursztynu
  • oddział Muzeum Gdańska
  • Targ Węglowy 26
  • Gdańsk
  • godziny otwarcia:
    wtorek, godz. 10.00-13.00
    środa, godz. 10.00-16.00
    czwartek, godz. 10.00-18.00
    piątek, godz. 10.00-16.00
    sobota, godz. 10.00-16.00
    niedziela, godz. 11.00-16.00
  • ceny biletów:
    normalny – 12 zł
    ulgowy – 6 zł
    rodzinny – 20 zł

 

Zaproszenie na wystawę 25 lat Amberifu