Kiedyś wieś, a od XX wieku część Ustki. Jakie było Grabienko, dowiesz się podczas spotkania, które odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej 22 lutego 2018 r.
Tematem najbliższego wykładu będzie ulica Słupska w Ustce. Poprowadzi go Marcin Baranowski, dziennikarz i historyk pasjonujący się historią Ustki, a o oprawę fotograficzno-filmową zadba Krzysztof Tomasik.
Historia Grabienka
Niegdyś przetaczały się po niej karawany kupieckie do portu. Potem piętno na jej architekturze odcisnęły przemysł i kolej. Łączyła Ustkę z wielkim światem. Przez wieki, aż do 1909 r., nie należała jednak do Ustki, tylko do Grabienka – wsi wchłoniętej przez Ustkę na 10 czerwca 1996 r. Do 1945 r. poprzednią niemiecką nazwą wsi było Neu Wintershagen. W 1948 r. wprowadzono urzędowo polską nazwę Grabienko. Nazwy nawiązywały do wsi Grabno.
Historyczne czwartki to spotkania otwarte, na które może przyjść każdy i na które każdy może przynieść pamiątki i inne przedmioty z przeszłości, znajdowane na strychach, w szafach i innych, czasami niespodziewanych miejscach. Za każdym, nawet banalnym przedmiotem, może kryć się niebanalna historia. Spotykania odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca. |
Gdzie się podziało Grabienko? Historia ulicy Słupskiej w Ustce
- 22 lutego 2018 r., czwartek godz. 18.00
- Centrum Aktywności Twórczej
- ul. Zaruskiego 1 a
- Ustka
- sala konferencyjna – I piętro
- wstęp – wolny