Odkrycie insuliny w roku 1921 spowodowało, że śmiertelna do tej pory choroba – cukrzyca insulinozależna, stała się chorobą przewlekłą. Frederick Banting, który swoim odkryciem odmienił losy diabetyków na całym świecie, zasłużył zarówno na Nagrodę Nobla, jak i na to,  by Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony był w rocznicę jego urodzin.

Cukrzyca jest zaburzeniem metabolicznym, charakteryzującym się przewlekłą hiperglikemią, której towarzyszą zaburzenia gospodarki węglowodanowej, lipidowej i białkowej, wywołane niedostatecznym uwalnianiem insuliny i/lub niedostatecznym efektem jej działania. W cukrzycy typu 1 spowodowane jest to całkowitym brakiem produkcji endogennej insuliny przez wyspy trzustkowe, natomiast w cukrzycy typu 2 podwyższenie stężenia glukozy zależy od kombinacji predyspozycji genetycznych, braku aktywności fizycznej, nieprawidłowej diety oraz wzrostu masy ciała (otyłość).

Już ponad 371 milionów ludzi cierpi na świecie z powodu cukrzycy. Chorobowość w skali globalnej kształtuje się na poziomie 8,3 %, nieco niższa jest w Europie i wynosi 6,7 %.

Tak szybkie rozprzestrzenianie się cukrzycy wynika z dwóch czynników: niezdrowego trybu życia oraz wciąż zbyt niskiej świadomości choroby w społeczeństwach, co przekłada się negatywnie na profilaktykę i wczesną diagnostykę.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, na którą w Polsce choruje ok. 2,73 mln osób i liczba ta stale wzrasta. Aż 26% chorych z cukrzycą nie wie o swojej chorobie. Do rozpoznania choroby dochodzi najczęściej wtedy , gdy pojawiają się pierwsze powikłania.

Cukrzyca w województwie pomorskim :

  • Chorobowość woj. pomorskie ok. 72 000 osób
  • Nowe schorzenia – wskaźnik wyższy o 20 % od wskaźnika dla Polski
  • 3 miejsce w Polsce pod względem nowych zachorowań (dane na lata 2013-2015, w roku 2014 na 1 miejscu w Polsce)

Cukrzyca typu 2 w województwie pomorskim wśród ludności w wieku produkcyjnym stanowi istotny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny zaś w zakresie współczynników zgonów i nowych zachorowań na cukrzycę województwo pomorskie plasuje się na wysokich pozycjach wśród wszystkich województw.

Nieleczona lub nieprawidłowo leczona cukrzyca powoduje poważne komplikacje dla zdrowia i życia pacjenta. Powikłania cukrzycy to przede wszystkim  choroby serca, udary, stopa cukrzycowa, choroba nerek, choroba oczu. Wczesne rozpoznanie cukrzycy, jej właściwe leczenie, leczenie innych współistniejących zaburzeń metabolicznych może doprowadzić do wydłużenia życia pacjentów i poprawy jego jakości. Nie zależy to jedynie od postępowania lekarskiego, ale sukces można osiągnąć w ścisłej współpracy z pacjentem, który musi być świadomy swojej roli w procesie terapeutycznym. Nieprawidłowe odżywianie i brak ruchu przyczyniają się do rozwoju cukrzycy, natomiast właściwa dieta, normalizacja masy ciała i wysiłek fizyczny odgrywają zasadniczą rolę w walce z nią. Dieta jest elementarnym składnikiem całego procesu terapeutycznego u chorych na cukrzycę. Odgrywa także kluczową rolę w prewencji cukrzycy i opóźnia przejście nieprawidłowej tolerancji glukozy w pełnoobjawową chorobę.

Samorząd Województwa Pomorskiego już od lat interesował się problemami chorych na cukrzycę i ich dostępem do leczenia. Program „Zdrowie dla Pomorzan 2005-2013″ był strategicznym planem rozwoju sektora ochrony zdrowia w województwie pomorskim i w jego ramach działała grupa robocza ds. diagnostyki i terapii cukrzycy (dorosłych i dzieci).

Obecnie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 realizowany będzie  Regionalny Program Polityki Zdrowotnej dotyczący prewencji cukrzycy typu 2.”, którego adresatem będą mieszkańcy województwa pomorskiego w wieku produkcyjnym.

Do współpracy w opracowaniu ww. programu zaproszono grupę ekspercką składającą się ze specjalistów w zakresie diabetologii oraz samorządowców realizujących zbieżne tematycznie programy polityki zdrowotnej. Byli to: dr n. med. Bogumił Wolnik – Konsultant Wojewódzki ds. Diabetologii, dr n. med. Elżbieta Orłowska – Kunikowska – UCK, lek. Beata Szczodrak-Kosno –  COPERNICUS Podmiot Leczniczy sp. z o.o., Andrzej Zapaśnik – NZOZ Baltimed, dr Marek Jankowski – ZIT, prof. dr hab. Jacek Bigda – GUMeD, Katarzyna Lewińska –  Urząd Miasta Gdańsk, Małgorzata Jarystow  – Urząd Miasta Słupsk, Barbara Sinkiewicz – Powiat Tczewski, Beata Biełacka – Powiat Pucki.

W chwili obecnej projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

W związku z tym świętem, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. zaprasza 14 listopada 2017 r. na bezpłatne badanie cukru. Badania będą wykonywane w poradniach specjalistycznych w gabinecie nr 14, tuż przy głównym wejściu do szpitala w godzinach od 8,00 do 10,00.