Jesień to idealna pora nie tylko na spacery po mieście, ale także na odkrywanie jego dziedzictwa. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych gdańskich zabytków jest „Sąd Ostateczny”, który można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a jego kopię w bazylice Mariackiej.

 

Ukryty sens dzieł sztuki

Trzygodzinny spacer rozpocznie się 14 października 2017 r., o godz. 10.00, w Muzeum Narodowym w Gdańsku od opowieści o słynnym tryptyku Hansa Memlinga. Trasa zwiedzania obejmować też będzie inne, mniej znane przedstawienia Sądu Ostatecznego znajdujące się w Ratuszu Głównomiejskim, Dworze Artusa i kościele św. Jana.

– Podczas naszego spaceru przedstawimy nie tylko ogólne informacje o gdańskich przedstawieniach Sądów Ostatecznych, ale także skupimy się na poszczególnych postaciach i elementach prezentowanych na tych działach sztuki. Nasi przodkowie bez trudu odczytywali ich sens, ale dziś dla większości gdańszczan pozostaje on tajemnicą, np. dlaczego piękna córka burmistrza znalazła się na obrazie „Sąd Ostateczny” Antona Möllera czy też co podpisuje nagi człowiek w piekle? – mówi Dorota Powirska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

 

 

„Sąd Ostateczny” Hansa Vredemana de Vries z Ratusza Głównego Miasta. Fot. Agnieszka Grabowska (MHMG)

 

Trasa spaceru „Od Sądu do Sądu…”

godz. 10.00 – Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk

  • rozpoczęcie spaceru, zgromadzenie uczestników. Prezentacja Sądów ze zbiorów MNG.
  • narrator: Magdalena Mielnik
  • omawiane obiekty: „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, obraz z epitafium Jacoba Schmidta z kościoła św. Katarzyny, obraz z ołtarza w kaplicy bednarzy z kościoła św. Bartłomieja

godz. 11.00 – Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Dwór Artusa, Długi Targ 43-44, Gdańsk

  • narrator: Izabela Jastrzembska – Olkowska
  • omawiany obiekt: „Sąd Ostateczny” Antona Möllera (symulakrum)

godz. 11.15 – bazylika Mariacka, ul. Podkramarska 5, Gdańsk

  • narratorki: Anna Frąckowska, Marta Krzyżowska
  • omawiane obiekty: epitafium rodziny Gronau, epitafium Edwarda Blehmkego

godz. 11.45 – kościół św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

  • narrator: Iwona Berent
  • omawiany obiekt: epitafium Johanna Hutzinga

godz. 12.30 – Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46-47, Gdańsk

  • narrator: Dorota Powirska
  • omawiany obiekt: „Sąd Ostateczny” Hansa Vredemana de Vries w Wielkiej Sali Rady

godz. 13.00 – zakończenie spaceru

 

Za wstęp do odwiedzanych obiektów nie będą pobierane opłaty. Spacer odbędzie się bez względu na pogodę. Warto zabrać ze sobą parasol, aby uniknąć ewentualnego deszczu podczas trwających do 20 minut przejść między obiektami

Zapisy prowadzone są do 13 października 2017 r. drogą mailową pod adresem: spacer.sady@mhmg.pl. Liczba uczestników jest ograniczona i wynosi 25 osób. W treści maila należy podać liczbę zgłaszanych uczestników wraz z ich imionami i nazwiskami.

 

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum Narodowe w Gdańsku, bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku oraz Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.