Rumia jest miejscowością z długą historią i znaczącym potencjałem rozwoju.

Więcej niż przystanek

Linia kolejowa, bliskość tras szybkiego ruchu, krótki czas dojazdu do Trójmiasta. Gdy mówimy o Rumi zbyt często skupiamy się na tym, co jest poza nią. Tymczasem Rumia ma sporo do zaoferowania. To dobre miejsce do życia, które ma wiele do zaproponowania rodzinom z dziećmi i osobom, które lubią aktywny wypoczynek. Jest zadbany park, sieć ścieżek rowerowych, wiele placów zabaw dla dzieci. Przecinająca miasto Zagórska Struga płynie dość żwawym nurtem. Zielone morenowe wzgórza i szeroka Pradolina Kaszubska zachęcają do spacerów i wypadów rowerowych. Z wieży na Górze Markowca, oddanej do użytku w zeszłym roku, rozpościera się imponujący widok. Zobaczyć można Hel, Trójmiasto, statki i łodzie na Zatoce Puckiej, a przede wszystkim samą Rumię.

Kurs z wiatrem

Rumię zamieszkuje niemal 53 tysiące osób. Widać dużo nowoczesnych osiedli, rozwija się budownictwo komunalne. Jest tutaj schludnie, wygodnie i kulturalnie. Dzieci i młodzież mogą bezpłatnie korzystać z przejazdów autobusowych. Działa Stacja Kultura, gdzie mieści się biblioteka oraz galeria, sale konferencyjne i pracownie artystyczne. Gmina Miejska Rumia została trzykrotnie laureatką konkursu Gmina Fair Play oraz otrzymała honorowy tytuł – Złota Lokalizacja Biznesu. Miasto inwestuje w infrastrukturę, co doceniają nie tylko mieszkańcy. Węzeł Integracyjny Janowo został nagrodzony Bursztynowym Sztormem za rok 2022. Powstaje Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, miejsce gdzie szkolić się będą specjalistyczne kadry obsługujące farmy wiatrowe. Branża offshore jest przyszłością pomorskiej gospodarki.

Rumina. Rumia. Rëmiô

Na kartach historii Rumia obecna jest od 800 lat. Od dwóch lat odbywają się wydarzenia związane z obchodami jubileuszu. Organizują je władze miejskie oraz społeczny komitet. W tym roku następuje ich kumulacja. Były konferencje, koncerty, konkursy, powstało nawet wirtualne muzeum. W tym roku, w kwietniu odbył się „Bieg przez dzieje”, impreza sportowa pod auspicjami Urzędu Miasta Rumi.  Dla młodych uczestników przewidziano najwięcej kategorii startowych, o nazwach nawiązujących do rumskiej historii. Jedną z nich był Bieg Świętopełka na dystansie 800 metrów. Imię księcia Świętopełka przypomina o okolicznościach, w których nazwa Rumia, w łacińskiej formie Rumina, pojawiła się w dziejach. Akt nadania okolicznych ziem zakonowi cystersów jest najstarszym znanym dokumentem wystawionym w naszej części Pomorza. Kancelaria gdańskiego księcia nie opatrzyła dokumentu datą, ale przyjmuje się, że został on wystawiony nie później niż 24 kwietnia 1224 roku. Niestety, zaginął on podczas II wojny światowej, ale poszukiwania trwają. Społeczny Komitetu Obchodów 800-lecia postarał się o artystyczne wykonanie kopii dokumentu. Jej prezentacji dokonał przewodniczący komitetu, Kazimierz Klawiter, rodowity rumianin i radny Sejmiku Województwa Pomorskiego. Świadectwem ciągłości dziejów jest również to, że Rumię licznie zamieszkuje społeczność kaszubska, przedstawiciele rdzennej ludności Pomorza. Zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się też w referendum za nadaniem miastu pomocniczej nazwy w języku kaszubskim – Rëmiô. Dwujęzyczne tablice miejscowości powinny zostać ustawione już niedługo.