Światowe Jamboree Skautowe jest cyklicznym, największym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego, najliczniejszej organizacji pozarządowej na świecie. Raz na 4 lata skauci spotykają się w wybranym miejscu. W 2027 r. spotkają się w na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.
O przyznaniu Gdańskowi organizacji Jamboree zadecydowała Światowa Konferencja Skautowa.
Gdańsk zwycięża
Gdańsk już od 2015 roku starał się o organizację światowego zlotu harcerzy. Po kilku latach starań udało się.
– Mamy to. Jamboree 2027 odbędzie się w Gdańsku. To wielka chwila dla Gdańska i dla Wyspy Sobieszewskiej. Wiemy, że zorganizujemy najlepszy światowy zlot harcerzy – mówił Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.
Zgodnie z szacunkami organizatorów na Pomorze przyjedzie 50 tys. skautów z całego świata. A do tego nawet 60 tys. turystów odwiedzających zlotowe miasteczko.
Zlot skautów
Czym jest Światowe Jamboree Skautów? To organizowane, co cztery lata największe wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego, która jest największą organizacją pozarządową na świecie. Biorą w nim udział osoby w wieku 14-17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. Na taki zlot jako uczestnik można pojechać tylko raz.
Jamboree w Gdańsku
Połowa zajęć programu edukacyjnego odbywa się w miasteczku Jamboree w specjalnie przygotowanych do tego strefach. Najważniejsze jednak jest to, aby Jamboree było dla skautów inspiracją, źródłem pomysłów i motywacji do dalszego działania. Zlot ma być dla każdego uczestnika niepowtarzalną rozwijającą przygodą, miejscem wymiany doświadczeń i szansą nawiązania przyjaźni na całe życie. Ma za zadanie pokazać siłę i jedność całego ruchu skautowego podkreślając jednocześnie wyjątkowość każdego z nas, dzięki poznaniu innych kultur.
Ważnym elementem Jamboree jest także skautowa służba na rzecz społeczności lokalnej. Celem skautingu jest tworzenie lepszego świata. Uzgodnione i zaplanowane wcześniej wraz z samorządem lokalnym działania skautów dają wkład 200 tysięcy godzin pracy społecznej na rzecz regionu realizowanej przez skautów w trakcie Jamboree. Na te działania składają się drobne prace renowacyjne w miejscach użyteczności publicznej, przedszkolach, szkołach itp. Dobre przygotowanie programu społecznego Jamboree może przynieść wymierne efekty dla społeczności lokalnej i stać się najlepszą rekomendacją obywatelskiego wymiaru skautingu.