Przegląd najnowszych polskich produkcji teatralnych i czytania najlepszych sztuk nadesłanych na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Ciekawy program towarzyszący to m.in. bezpośrednie spotkania artystów z widzami i dyskusje twórców o Polsce, życiu i odwiecznych ludzkich dylematach. To skrócony, ale intensywny program Festiwalu R@port.
W Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni w dniach 23-26 września 2021 r. odbędzie się XIV Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port/Epizod oraz najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy – przeniesiony z maja – finał 14. konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Galę wręczenia nagrody dramaturgicznej i Konkursu im. A. Żuławskiego zaplanowano w niedzielę, 26 września.
Spotkanie z dramaturgią
Poprzez konkursową prezentację przedstawień teatralnych, festiwal „składa raport” o kondycji współczesnego dramatu polskiego i odpowiada na pytania: jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom i jakich środków do tego używa. Festiwal jest niepowtarzalną okazją spotkania artystów, prezentujących wielką panoramę polskiego teatru. Równolegle zostanie przyznana Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna, najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy, ustanowiona przez prezydenta Gdyni w 2007 r.
Podczas tegorocznego spotkania z polską dramaturgią będzie można zobaczyć cztery przedstawienia, z czego dwa zostały przygotowane w Trójmieście. Wybrane spektakle to „Inni ludzie” Doroty Masłowskiej w reżyserii Macieja Gorczyńskiego z Teatru Barakah w Krakowie, „Życie intymne Jarosława” Magdy Kupryjanowicz i Michała Kurkowskiego w reżyserii Kuby Kowalskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, „Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Polskiego w Bydgoszczy i „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk w reżyserii Jacka Bały z Teatru Miejskiego w Gdyni. Przez cztery festiwalowe dni będzie można również wysłuchać czytań tekstów nominowanych do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w reżyserii przedstawicieli młodego pokolenia. Opiekę artystyczną nad młodymi zdolnymi sprawuje Dorota Ignatjew.
R@Port i nagroda dramaturgiczna
Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 r., jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej. W tym roku w konkursie brało udział 206 sztuk. Wszystkie przeczytali i ocenili członkowie Komisji Artystycznej: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski. Pięć najlepszych sztuk będzie można obejrzeć w formie inscenizowanych czytań. Spośród nich kapituła konkursowa w składzie Piotr Dobrowolski (przewodniczący), Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, wyłoni laureata. Opiekunem artystycznym czytań jest w tym roku Dorota Ignatjew. Zwyciężczyni albo zwycięzca konkursu otrzyma pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych.
– Tegoroczna edycja Festiwalu R@Port – połączona, jak zawsze, z finałem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – będzie miała z konieczności ograniczony przebieg – mówi Jacek Sieradzki, dyrektor programowy Festiwalu.
Powodem skrócenia festiwalu jest ograniczenie dotacji. Nie będzie więc konkursu i przyznania Grand Prix oraz Nagrody Publiczności. Dlatego też tegoroczny festiwal ma nazwę R@Port/Epizod. Natomiast udało się zaplanować pokaz czterech ważnych inscenizacji polskiej literatury współczesnej.
Program znajduje się na stronie internetowej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port