Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/06/paryz_13_dzielnica.jpg 22. Sopot Film Festival – pokazy filmowe, koncerty i spacery. Co jeszcze będzie się działo?

22. Sopot Film Festival – pokazy filmowe, koncerty i spacery. Co jeszcze będzie się działo?

Kadr z filmu „Paryż, 13 dzielnica”. Fot. materiał prasowy
02.06.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
02.06.2022

Międzynarodowy konkurs filmowy, kino skandynawskie i z Ameryki Południowej, najlepsze kino autorskie sezonu, pokazy plenerowe z morzem w tle, filmowe śniadania z niemym kinem, młode kino ukraińskie oraz filmowe spacery szlakiem planów filmowych i autorski koncert muzyki filmowej w Operze Leśnej. Tak ciekawie zapowiada się tegoroczna edycja 22. Sopot Film Festival, która rozpocznie się 4 i potrwa do 12 czerwca 2022 r.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą przez dziewięć dni w sopockim Multikine, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Teatrze Boto, w sopockich klubach i klubogaleriach, w Operze Leśnej oraz przestrzeniach plenerowych Sopotu. Mecenasami festiwalu są samorząd województwa pomorskiego oraz miasto Sopot.

Przedpremierowe obrazy

W paśmie Nowe Wizje widzowie festiwalu obejrzą przedpremierowe filmy. To obrazy młodych twórców z całego świata, psychologiczne thrillery, coming-of-age movies i filmy o millennialsach z Ameryki Południowej nawiedzanych przez duchy. Najlepszy film z tego pasma wybierze w tym roku festiwalowa publiczność, głosując po każdym pokazie.

Takie, których nie było w kinach

Sopocki festiwal to też doskonała okazja do podejrzenia filmów, które ze względu na pandemię i kolejne lockdowny w ogóle nie trafiły na duży ekran. Festiwalowi selekcjonerzy co roku przygotowują zestaw najlepszych produkcji fabularnych oraz dokumentalnych, które prezentowane są w sekcjach Spectrum.

Dokumenty i krótki metraż

Na festiwal powraca sekcja konkursowa DOK.PL, w której trójmiejska publiczność obejrzy m.in. przedpremierowo film o surferach z Bałtyku „Rozkołys”, relację z przygotowań do festiwalu tribalowego w środku Biebrzańskiego Parku Narodowego „Everybody whants to go to Heaven” czy „Polaków portret własny” roczny zapis pandemicznego świata, złożonego z ponad 150 krótkich filmików nadesłanych przez mieszkańców Polski. W ramach Short Anima widzowie zobaczą 15 obrazów animowanych, a w Short Fabuła 13 filmów kilkudziesięciu minutowych.

– Po raz 22. pojawi się konkurs filmów krótkometrażowych, nasza najstarsza sekcja programowa, w której znalazło się 28 krótkich fabuł i animacji wyselekcjonowane spośród ponad 3 tys. zgłoszeń. W programie pojawią się produkcje nagradzane i prezentowane na prestiżowych światowych festiwalach: Cannes, Berlinale, Wenecja, Sundance i Toronto, przy czym w konkursie fabuł wyjątkowo w tym roku postanowiliśmy zaprezentować w dużej mierze produkcje polskie i ukraińskie – mówi dyrektor Sopot Film Festivalu Michał Grubman.

Kino skandynawskie i ukraińskie

Zgodnie z tradycją festiwalu stałym pasmem programowym jest prezentacja nowego kina skandynawskiego. Tym razem zostanie poświęcona jednemu z najlepszych współczesnych duńskich reżyserów młodego pokolenia Joachimowi Trierowi, którego ostatni film „Najgorszy człowiek na świecie” zdobył wiele nagród, m.in. nominację do Oscara. Ponadto, w ramach  festiwalu będzie specjale pasmo poświęcone kinu ukraińskiemu, w którym zaprezentowane zostaną krótkometrażowe filmu młodych twórców z Ukrainy.

Co jeszcze?

Sopocki festiwal to też wiele działań poza salami kinowymi. Będą spacery filmowe szlakiem planów zdjęciowych filmów i seriali, które były realizowane na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Sopocie. Odbędą się filmowe śniadania z arcydziełami kina niemego w klubie Dwie Zmiany, wieczory z krótką animacją w Klubogalerii 3 Siostry, a także mutimedialne instalacje na elewacjach budynków i pokazy plenerowe z morzem w tle.

Koncert muzyki filmowej

Jednym z ważniejszych punktów programu festiwalu jest autorski koncert muzyki filmowej. W jego trakcie na scenie Opery Leśnej wystąpi kilkudziesięciu muzyków, aby wykonać premierowy repertuar przygotowany specjalnie na sopocki festiwal. Muzykę, w nowych przygotowanych specjalnie na sopocki festiwal aranżach, wykona Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Rafała Janiaka oraz goście specjalni Paulina Przybysz oraz znana z duetu The Dumplings Justyna Święs. W tym roku koncert odbędzie się pod hasłem przewodnim La Dolce Vita? W programie pojawią się kompozycje z filmów zrealizowanych na południu Europy, głównie we Włoszech. Od tytułowej „La Dolce Vita” Federico Felliniego, „Ojca Chrzestnego” Francisa Forda Coppoli, „Maleny” i „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore poprzez „Wielki Błękit” Luca Bessona i „Ukryte Pragnienia” Bernardo Bertolucciego, aż po współczesne produkcje: „Wielkie Piękno” i „Młodość” Paolo Sorrentino, „Call me by your name” Luci Guadagnino, „House of Gucci” Ridleya Scotta oraz ostatnie dwie części przygód agenta 007: „Spectre” i „Nie czas umierać”. Zabrzmią m.in. kompozycje Ennnio Morricone, Nino Rota, Erica Serry i Hansa Zimmera a także zespołów Portishead, Florence + The Machine, Eurytmics i Hooverphonic. Koncert podobnie jak w latach ubiegłych będzie połączeniem muzyki symfonicznej z elektronicznymi aranżami i remiksami klasycznych utworów. Całości towarzyszyć będzie oryginalna oprawa wizualna na ekranach na scenie oraz w przestrzeni Opery Leśnej.

Program na stronie Sopot Film Festival 

Sopot Film Festival

  • 4-12 czerwca 2022 r.
  • Ceny biletów na pokazy filmowe 16 zł
  • Karety na pokazy: 5 filmów – 65 zł; wszystkie pokazy 150 zł
  • Bilety na Koncert Muzyki Filmowej: 59-129 zł
  • Zobacz: Sopot Film Festival 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.