Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/11/Marcin-Koziak.jpg Marcin Koziak

Trwa 15. Gdańska Jesień Pianistyczna. Koncerty on-line

Marcin Koziak. Fot. Piotr Markowski, źródło: Facebook
06.11.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
06.11.2020

Pięć recitali, cztery koncerty symfoniczne i jeden koncert duetu fortepianowego złożą się na tegoroczną Gdańską Jesień Pianistyczną. Będzie bardzo międzynarodowo, zarówno za sprawą programu, jak i wykonawców. Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza melomanów do ich wysłuchania. Koncert inauguracyjny na Ołowiance w piątek, 6 listopada 2020 r. Pozostałe wydarzenia symfoniczne i recitale będą nieodpłatnie udostępniane na kanale YouTube.

Od 7 do 29 listopada wszystkie instytucje kultury będą zamknięte dla publiczności. Jednak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dopuszcza możliwość, przy uwzględnieniu reżimu sanitarnego, działalności związanej z prowadzeniem prób i przygotowaniem do organizacji wydarzeń artystycznych, pracy zdalnej i udostępniania zbiorów bądź spektakli on-line.

Inauguracja z Chopinem, Mozartem i Sibeliusem

W siedzibie PFB na Ołowiance 6 listopada o godz. 19.00 odbędzie się inauguracyjny koncert 15. edycji Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. W pierwszej części Marcin Koziak wystąpi z młodzieńczym koncertem Chopina. Koncert fortepianowy e-moll to najdojrzalsze dzieło orkiestrowe Chopina. Był napisany z myślą o własnym popisie łączym pierwiastek wirtuozowski z wspaniałymi, kantylenowymi tematami w pierwszej i drugiej części, a żywiołem tanecznym w finale. Koncert ten to typowy przykład stylu brillant. W drugiej części szef gdańskich filharmoników George Tchitchinadze przedstawi pogodną, kipiącą energią symfonię Mozarta i nostalgiczną muzykę do Pelléasa i Mélisandy fińskiego romantyka Jeana Sibeliusa. Symfonia G-dur Mozarta jest uwerturą, złożoną z trzech krótkich i następujących po sobie bez przerwy części. Pełna wigoru stanowi wstęp do krańcowo odmiennej kompozycji Jeana Sibeliusa – mrocznej, tajemniczej i niezwykle sugestywnej. Muzyka Sibeliusa powstała z myślą o teatrze i właśnie jako muzyka teatralna wykonana była wiele razy, odnosząc wielki sukces. Wtedy właśnie Sibelius napisał swój wspaniały Koncert skrzypcowy d-moll, a jego język muzyczny osiągnął pełną indywidualność.

  • Orkiestra Symfoniczna PFB
  • George Tchitchinadze – dyrygent
  • Marcin Koziak – fortepian
  • Konrad Mielnik – prowadzenie

Program:

  • Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia nr 32 G-dur KV 318 [9’]
  • Fryderyk Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 [39’]
  • Przerwa [20’]
  • Jean Sibelius – Suita Pelléas i Mélisande op. 46 [29’]

Muzyka on-line

Pozostałe koncerty symfoniczne i recitale będą nieodpłatnie udostępniane na kanale YouTube PFB o godz. 19.00. Dokładne terminy ich emisji nie są jeszcze znane. W programie: 1) recital Ewy Pobłockiej, 2) Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Dainiusa Pavilionisa, pianista Andrzej Wierciński zaprezentują koncert fortepianowy Beethovena, 3) Polish Piano Trio, 4) bułgarski duet fortepianowy Genova & Dimitrov, 5) trio: Wojciechowski-Pachowicz-Paszkiewicz, 6) zespół NeoQuartet, 7) recital brytyjskiego pianisty Davida Greilsammera, 8) Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Łukasza Borowicza, a przy fortepianie Jonathan Plowright i 9) Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Szymona Morusa z udziałem pianisty Piotra Pawlaka.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.