Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8951be04-8ee1-4d09-84b8-acce43fbc457.jpg Ponad 60 mln ton towarów przeładowano w pomorskich portach. To historyczny rekord

Ponad 60 mln ton towarów przeładowano w pomorskich portach. To historyczny rekord

Statek w gdańskim porcie.

Terminal kontenerowy DCT znalazł się wśród najlepszych portów na świecie. W Gdyni i w Gdańsku przeładowano rekordowe ilości kontenerów, węgla i samochodów. Pomorskie porty podsumowały 2017 rok.

 

Gospodarka morska jest filarem pomorskiego rozwoju gospodarczego. Branża zatrudnia ponad 40 tysięcy osób.

 

Rekordy w Gdyni

Gdyński port w 2017 roku obsłużył ponad 21 mln ton ładunków. Praktycznie we wszystkich grupach liczba przeładowanych towarów wzrosła. Znacznie zwiększyła się ilość węgla i koksu, których było o około 40 proc. więcej niż w 2016 roku.  Również produktów naftowych jest o prawie 40 proc. więcej niż w poprzednim roku. Wzrosła również liczba przechodzących przez Baltic Cotnainer Teminal ładunków w kontenerach.

 

Gdańsk deklasuje wszystkich

Historyczny rekord padł w gdańskim porcie. W zeszłym roku przeładowanych zostało ponad 40 mln ton ładunków. To zasługa zwiększającej się liczby ładunków drobnicowych, nie tylko pakowanych w kontenery. Takich towarów było ponad 18 mln ton. Na rekordowo dobry wynik wpłynęła również wzrastająca liczba eksportowanych i importowanych przez gdański port samochodów. Było ich w 2017 roku ponad 70 tys. To cztery razy więcej niż w 2016 roku. Gdańsk został wybrany jako jeden z głównych europejskich portów dystrybucyjnych samochodów Hyundai. Również więcej było przeładowanych produktów ropopochodnych i węgla.

 

Kontenery również z rekordem

Rekordowe przeładunki odnotowano również w terminalu kontenerowym w Gdańsku. Dzięki drugiemu nabrzeżu przez DCT przeszło ponad 16 mln ton ładunków o łącznej wartość ponad półtora miliona TEU, czyli kontenerów 20-stopowych. Dzięki temu gdański port umocnił się na drugiej pozycji wśród bałtyckich portów kontenerowych, wyprzedzając takie porty jak: Aarhus, Helsinki czy Goteborg. Na pierwszym miejscu od wielu lat plasuje się port w Petersburgu.

 

DCT dołączył do elity

Nie tylko pod względem liczby przeładowywanych towarów Deepwater Container Terminal zalicza się do światowej elity. Jako jedyny polski terminal kontenerowy znalazł się na prestiżowej liście 100 najlepszych portów na świecie. Ranking został opublikowany w branżowym czasopiśmie „Container Magazine”. Wysoka pozycja w rankingu to zarówno zasługa dużej liczby przeładowywanych kontenerów, jak również wysokich standardów bezpieczeństwa i sprawnej obsługi towarów.

 

Rekordy i inwestycje

Wysokie przeładunki portów Gdyni i Gdańska to dopiero zapowiedź przyszłych kolejnych rekordów. Podejmowane inwestycje znacznie wpłyną na możliwości rozwoju tej gałęzi gospodarki. W Gdyni trwają już prace na budowie obrotnicy dla statków. Umożliwi ona obsługę jeszcze większych jednostek niż obecnie. Z kolei w Gdańsku rozpoczną się wkrótce prace nad koncepcją budowy tak zwanego Portu Centralnego. Rozwija się również DCT. W jego sąsiedztwie Gdańsk planuje budowę centrów logistycznych i magazynowych. Oba porty rozwijać będą również infrastrukturę drogową i kolejową, dzięki czemu dostęp do nabrzeży będzie wygodniejszy i szybszy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.