Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/429e17a1-776d-4e67-b351-759ab253af0b.jpg Zwiedzanie teatru muzycznego, warsztaty foto i rodzinne pikniki. Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Zwiedzanie teatru muzycznego, warsztaty foto i rodzinne pikniki. Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Fot. ©Depositphotos/Klava

Przez cały weekend 10-12 maja 2019 r. będzie można na własne oczy sprawdzić, jak fundusze europejskie poprawiają jakość życia Pomorzan. Za darmo do zobaczenia będą m.in. zajezdnia trolejbusowa, zakamarki urzędów i niedostępne na co dzień zaplecze PKP SKM. Będą też bezpłatne badania, warsztaty oraz spotkania z doradcami zawodowymi.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich są cyklicznym wydarzeniem, które pokazuje, co dzięki środkom z Unii Europejskiej zmieniło się nie tylko w najbliższym otoczeniu mieszkańców Pomorza, ale i całej Polski. W tym roku Polska świętuje 15-lecie członkostwa w Unii Europejskiej. Pełna oferta wydarzeń w województwie pomorskim dostępna jest na stronie Dni Otwarte.

Kilkadziesiąt wydarzeń na Pomorzu

Na terenie województwa pomorskiego od piątku to niedzieli odbędzie się kilkadziesiąt różnorodnych wydarzeń. – Dni Otwarte Funduszy Europejskich to niepowtarzalna okazja do tego, aby w ciągu trzech dni poznać najciekawsze projekty, które powstały dzięki funduszom europejskim – mówi Martyna Sawicka z Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Wydarzenie to corocznie skupia prawie tysiąc akcji i wydarzeń, które łącznie odwiedzają dziesiątki tysięcy uczestników. Tegoroczna edycja jest szczególna z uwagi na 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlatego zachęcam wszystkich do odwiedzenia projektów, które są znane zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i europejskiej – zaprasza Sawicka.

Podczas dni otwartych będą wycieczki po zakamarkach Teatru Muzycznego w Gdyni, specjalny przejazd pociągiem SKM przez myjkę i przejażdżka drezyną w zajezdni PKP w Gdyni Cisowej Postojowej. Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza do spróbowania swoich sił na mostku symulatora radarowo-nawigacyjnego.

Szkolenia i warsztaty przygotowały powiatowe urzędy pracy, m.in. w Bytowie, Malborku, Kwidzynie, Tczewie, Sztumie i Lęborku. Młodzież może skorzystać ze specjalnego Power2Work, podczas którego nauczy się tworzyć dobre CV, odkryje talenty oraz sprawdzi, jakich zawodów poszukują teraz pracodawcy. Uniwersytet Gdański zaprezentuje nowoczesne laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji filmowej. Będzie można poczuć się jak w prawdziwej telewizji i zobaczyć na żywo „green box”, reżyserkę i newsroom.

Specjalne wydarzenie zorganizowali też pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W sobotę będzie można dowiedzieć się, jak skorzystać z dofinansowania na nowoczesne źródła ciepła, żyć ekologicznie, oszczędzać wodę i prąd. Wszystkie osoby, które przyjadą na wydarzeniem rowerem, hulajnogą lub na rolkach, dostaną upominek.

Podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich startuje także akcja Pomorskie dla Zdrowia.

 

Pomorskie rowerem, kajakiem i housebotem

Również miłośnicy sportów znajdą coś dla siebie. Można wziąć udział w rajdach rowerowych dookoła jeziora Charzykowskiego lub trasą inwestycji europejskich w Trójmieście. Rowerzyści z Pszczółek pojadą w kierunku Żelisławek ścieżką rowerową, która powstała na dawnym nasypie kolejowym. Na mecie czekać na nich będzie poczęstunek i piknik rodzinny.

Można także popłynąć w spływie kajakowym po meandrach Brdy na trasie Płaszczyca – Ciecholewy. To dobra okazja, by zobaczyć, jak dzięki unijnym inwestycjom zmieniły się Pomorskie Szlaki Kajakowe. Ciekawą atrakcją będą bezpłatne 20-minutowe rejsy tzw. houseboatem po rzece Szkarpawie, które wystartują z przystani żeglarskiej Pętli Żuławskiej w Rybinie.

 

A na zakończenie – Wielki Piknik w Sopocie

Polska w tym roku świętuję 15-lecie członkostwa w Unii Europejskiej. Dzięki środkom pozyskanym na dofinansowanie projektów powstało wiele ważnych inwestycji. To m.in. nowe drogi, linie kolejowe, nowoczesne budynki szpitali i specjalistyczny sprzęt. Przeprowadzono rewitalizację miast, a mieszkańcy województwa skorzystali z licznych szkoleń i warsztatów podnoszących ich kwalifikacje i umiejętności.

W niedzielę 12 maja 2019 r. w Sopocie odbędzie się Piknik Europejski. Na placu Zdrojowym między godz. 11.00 a 16.00 będzie można zobaczyć, jakie inwestycje za unijne pieniądze zrealizowały m.in. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, grupy rybackie, szpitale z terenu województwa, Muzeum Sopotu, Muzeum Miasta Gdańsk, SKM, Wojewódzki Urząd Pracy, Agencja Rozwoju Pomorza i wiele innych instytucji.

Podczas pikniku każdy będzie mógł zwiedzić żaglowiec Generał Zaruski, wypożyczyć rower elektryczny, posmakować specjałów pomorskiej kuchni oraz sprawdzić nowe możliwości, jakie daje komunikacja w regionie. Nie zabraknie licznych zabaw i atrakcji dla dzieci. Na specjalnych stosikach specjaliści wytłumaczą, jak korzystać z funduszy europejskich.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2019

  • 10-12 maja 2019 r., piątek-niedziela
  • różne lokalizacje
  • zobacz: lista wydarzeń
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.