Umowę współpracy przy opracowaniu dokumentacji projektowej PKM Południe podpisali 20 listopada 2023 r. marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Leszek Bonna, prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i wiceprezydent Grzegorz Grzelak oraz Grzegorz Mocarski, prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Zrobimy to razem

Zgodnie z umową Województwo Pomorskie i Miasto Gdańsk będą współfinansować opracowanie dokumentacji projektowej PKM Południe, która ma powstać w latach 2023-2026. Jej szacunkowy koszt wynosi 50 mln zł, z czego 28 mln zł to wkład Gdańska, wniesiony do projektu poprzez dokapitalizowanie spółki PKM. Środki te Gdańsk przekazywać będzie samorządowej spółce sukcesywnie w latach 2023-2026, docelowo obejmując w niej ok. 7,5 proc. udziałów.

 

– Nie boję się powiedzieć, że to epokowa inwestycja. Chcemy usprawnić transport zbiorowy do intensywnie zamieszkałych dzielnic – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Z podpisanej umowy cieszy się również Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA.

– Dzisiejsza decyzja władz województwa i miasta to kolejny duży krok, po opracowaniu Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, przybliżający nas do realizacji PKM Południe – mówił.

Jak zapowiadają przedstawiciele spółki, przetarg zostanie ogłoszony już wkrótce.

Koncepcja architektoniczna spacji Gdańsk Kowale. mat. PKM

Trzy zadania

Przetarg będzie dotyczył opracowania dokumentacji projektowej I etapu oraz uzyskanie wszelkich decyzji zezwalających na realizację pierwszego etapu prac. Składać się on będzie z trzech zadań. Pierwsze to „zadanie kolejowe” polegająca na budowie linii kolejowej 250 na odcinku Gdańsk Śródmieście – Gdańsk Kowale.  Dwa pozostałe to „zadania drogowe”, które obejmują budowę bezkolizyjnych przejazdów nad magistralą E-65 oraz nad Traktem św. Wojciecha i tzw. Nową Sandomierską oraz budowę II etapu ulicy Nowej Świętokrzyskiej.

PKM Południe

Warto przypomnieć, czym jest projekt PKM Południe. Chodzi o stworzenie w Gdańsku systemu kolejowego transportu publicznego, który swoim zasięgiem obejmie nie tylko stolicę województwa, ale cała aglomerację. A będzie to możliwe dzięki budowie zupełnie nowej linii kolejowej prowadzącej ze Śródmieścia Gdańska do południowych dzielnic miasta.

– Jak patrzymy na Gdańsk Południe gminę Kolbudy czy Pruszcz Gdański, widzimy, że jak kania dżdżu potrzebują one sprawnej komunikacji. Jest jednak jeszcze druga rzecz. Zależy nam, aby inwestycja zmieniła oblicze obszarów miasta. Że Gdańsk Południe nie będzie tylko sypialnią miasta, ale chcemy, aby wokół przystanków powstały centra usług, miejsca pracy, ale również przestrzenie dla spotkań. To ma być zmiana rewolucyjna – opowiadała o projekcie Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Trasa PKM Południe rozpoczynać się będzie na stacji Gdańsk Śródmieście, a w pierwszym etapie pociągi dojada do przystanku Gdańsk Kowale.

– Dzięki naszej obecności w UE będziemy mogli ten projekt fizycznie zrealizować. Jestem pewien, że o tej inwestycji będzie się mówić nie tylko w Polsce ale i w całej Europie – dodał marszałek Struk.

Jeśli samorządom uda się pozyskać środki z Unii Europejskiej wybudowanie kolei oraz wszystkich inwestycji zintegrowanych z projektem będzie możliwe do 2029 r.