Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/07/IMG_3466.jpeg Zrobili to. Pływacy z Rumi przepłynęli największe jezioro w Anglii

Zrobili to. Pływacy z Rumi przepłynęli największe jezioro w Anglii

Fot. ze zbiorów Aleksanda Kabelis i Piotr Biankowski
04.07.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
04.07.2023

Ponad 6 godzin zajęło Piotrowi Biankowskiemu i Aleksandrze Kabelis, pływakom z Rumi przepłynięcie wzdłuż największego jeziora Wielkiej Brytanii – Windermere. To trening przed sierpniową przeprawą przez 34 kilometrowy Kanał Catalina w Kalifornii.

Wyprawa odbyła się pod patronatem marszałka województwa pomorskiego.

Ponad 6 godzin w wodzie

Windermere to jezioro położone w południowo-wschodniej części Anglii w Krainie Jezior nazywanej Lake District Jest długie na 18 kilometrów, szerokie na półtora kilometra i głębokie na 68 m. Aleksandra i Piotr swoją przeprawę pływacką rozpoczęli o godzinie 5 rano w miejscowości Waterhead, aby po pokonaniu 18 km wpław oraz po 6 godzinach i 30 minutach w wodzie zameldować się na drugim brzegu w Lakeside.

Pływanie ekstremalne

Zadanie, które pływacy postawili przed sobą nie było łatwe. Podczas płynięcia zawodnicy mogli mieć na sobie wyłącznie stroje kąpielowe oraz czepek i okularki. Używanie ocieplanych pianek pływackich oraz podtrzymywanie się łodzi asekuracyjnej, zgodnie z zasadami światowego pływania na wodach otwartych było zabronione. Również pogoda nie sprzyjała wyzwaniu. Silny wiatr, fale oraz zacinający deszcz towarzyszył parze przez prawie cały czas. Przeprawa przez jezioro Windermere było sprawdzianem przed sierpniową przeprawą przez 34 kilometrowy Kanał Catalina w Kalifornii.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.