Do tej pory nagrodę otrzymała m.in. rewitalizacja Dolnego Miasta realizowana przez Gdańsk w kategorii „CityStar – Innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich” (nagroda przyznana w 2016 roku). Czytaj więcej: RegioStars 2016 zdobyte.

 

Przykład dla innych

Nagrody Regio Stars po raz pierwszy przyznano w 2008 roku. To prestiżowe wyróżnienia, które proponują nowe podejście do rozwoju regionalnego i stają się inspiracją dla pozostałych regionów Europy. Zwycięzcy otrzymują film promocyjny o projekcie oraz puchar i certyfikat. Nagroda wręczana jest podczas uroczystej gali Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w październiku 2020 roku w Brukseli. Wszyscy finaliści zostaną również zaproszeni do stolicy Europy na szkolenie, a ich projekty znajdą się w bazie najlepszych praktyk.

W tym roku projekty można zgłaszać w pięciu kategoriach:

  1. Transformacja przemysłowa na rzecz inteligentnej Europy
  2. Gospodarka o obiegu zamkniętym dla ekologicznej Europy
  3. Umiejętności i edukacja na rzecz cyfrowej Europy
  4. Zaangażowanie obywateli na rzecz europejskich miast opartych na zasadzie spójności
  5. Wzmocnienie pozycji młodzieży na rzecz współpracy ponad granicami – 30 lat INTERREG

 

Kto i gdzie zgłasza?

Projekty zgłaszają kierownicy tych działań po uzyskaniu zgody instytucji zarządzającej. Z jednego programu można zgłosić maksymalnie pięć projektów. Aplikacje przyjmowane się do 9 maja 2020 przez specjalny formularz na stronie internetowej Regio Stars Awards.

Zgłoszone projekty zostaną ocenione przez jury złożone z przedstawicieli środowisk akademickich, których zadaniem będzie ogłoszenie zwycięzców. Dodatkowo każdy obywatel będzie mógł zagłosować na wybrany przez siebie projekt za pośrednictwem Internetu. Wyłoniony tą drogą zwycięzca otrzyma nagrodę publiczności.

Więcej o warunkach uczestnictwa w serwisie Regionalnego Programu Województwa Pomorskiego.