Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/184626066_10158114457706370_2710997007138125295_n.jpg Żonkilowa akcja na rzecz hospicjów. Pola Nadziei na Pomorzu już 23 kwietnia

Żonkilowa akcja na rzecz hospicjów. Pola Nadziei na Pomorzu już 23 kwietnia

Fot. źródło: Facebook/fundacjahospicyjna
19.04.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
19.04.2023

Po raz kolejny w województwie pomorskim odbędą się Pola Nadziei. To ważne wydarzenie, podczas którego prowadzona jest zbiórka na rzecz siedmiu ośrodków hospicyjnych z naszego regionu.

Jak co roku kwesta z udziałem wolontariuszy w żółtych i białych koszulkach będzie przeprowadzona w formie bezpośredniej oraz on-line

Żonkilowa sztafeta i parada

Zmotoryzowana sztafeta 23 kwietnia przemierzy Puck, Gdynię, Sopot i dotrze do Gdańska. Wtedy w stolicy województwa odbędzie się Żonkilowa Parada. Wezmą w niej udział m.in. zabytkowe pojazdy, motocykle i orkiestra. Parada wyruszy o godz. 13.15 z ulicy Podwale Przedmiejskie, aby ok. godz. 14.00 dotrzeć na przedproża Dworu Artusa, gdzie odbędzie się koncert orkiestry i wspólne zdajecie.

Czym są Pola Nadziei?

To wiosenna akcja organizowana w wielu miastach Polski m.in. w Trójmieście. Chodzi o pozyskanie funduszy umożliwiających opiekę nad ciężko chorymi dziećmi i dorosłymi u kresu życia. Ważny jest też cel edukacyjny i wspólnotowy: propagowanie idei wolontariatu, otwarcie serc i oczu na potrzeby osób cierpiących. Podczas wydarzeń organizowanych tego dnia w wielu miejscach województwa pomorskiego będzie można spotkać wolontariuszy kwestujących na rzecz pomorskich hospicjów. W podziękowaniu za datki wrzucane do puszek będą rozdawać  żonkile, które są symbolem akcji.

Dla kogo wsparcie?

Dochód zebrany podczas Pól Nadziei na Pomorzu wesprze działalność: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci Bursztynowa Przystań oraz Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

Pola Nadziei pomagają hospicjom finansować opiekę nad dorosłymi i dziećmi, którzy potrzebują całodobowego, profesjonalnego wsparcia. Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskich słów hospes – „gość” i hospitium – „gościna”. Zespoły hospicyjne odpowiadają na medyczne, ale również zwyczajne, ludzkie potrzeby pacjentów: bliskości, rozmowy. W swojej misji kierują się hasłem „Hospicjum to też Życie”.

Jak przekazać darowiznę?

Zbiórki dla hospicjów będą prowadzone on-line:

Aby wspomóc hospicja, można też wpłacić choćby drobną kwotę, na numer konta: 66 1540 1098 2001 5562 4727 0012 z dopiskiem „Pola Nadziei na Pomorzu 2023”.

Skąd pomysł?

Pierwsze Pola Nadziei, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care, zakwitły w szkockim Edynburgu. Stamtąd wywodzi się zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki. Polska historia Pól Nadziei zaczęła się w 1998 r. w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 r. akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach.

Więcej informacji na stronie Pól Nadziei

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.