Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/12/Zabytek-z-ludzka-twarza-baner.png Zobacz zabytki z ludzką twarzą. Specjalna oferta dla zwiedzających spichlerz Błękitny Baranek

Zobacz zabytki z ludzką twarzą. Specjalna oferta dla zwiedzających spichlerz Błękitny Baranek

Fot. ze zbiorów MAG
02.12.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
02.12.2021

Jakie tajemnice kryją popielnice twarzowe? Co oznaczają symbole na tych naczyniach? Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie o cmentarzyskach z wczesnej epoki żelaza. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty ozdabiania urn twarzowych.

W badania cmentarzysk z okresu wczesnej epoki żelaza było zaangażowanych kilka pokoleń gdańskich archeologów. Efektami ich odkryć jest kilkadziesiąt unikatowych kanop pomorskich. To urny sprzed 2,5 tysiąca lat, na których są wyrzeźbione twarze. Prawdopodobnie przedstawiają podobizny ludzi, którzy zamieszkiwali niegdyś Pomorze. Zabytki te można zobaczyć na wystawie „Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku” w spichlerzu Błękitny Baranek.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Między Słupią a Wierzycą…”

Kurator wystawy dr Piotr Fudziński przybliży wszystkim zainteresowanym kulturę pomorską i jej obrządek pogrzebowy. Opowie również o badaniach wykopaliskowych, które przeprowadzono na Kaszubach i Kociewiu od lat 50. XX w.

Terminy:
9 grudnia 2021 r., czwartek, godz. 16.00
10 grudnia 2021 r., piątek, godz. 12.00
Czas trwania: ok. 60 min.
Wstęp – wolny

Na oprowadzanie nie trzeba się wcześniej zapisywać. Jednak ze względu na pandemię COVID-19 w sali wystawowej może przebywać jednocześnie maksymalnie 15 osób (limit nie dotyczy osób zaszczepionych).

Fragment wystawy archeologicznej „Między Słupią a Wierzycą…” w Błękitnym Baranku. Fot. ze zbiorów MAG

Warsztaty dla dzieci z ozdabiania urn twarzowych

Dla dzieci w wieku szkolnym są przeznaczone warsztaty ozdabiania urn twarzowych. Zajęcia będą prowadzone przez edukatorów muzealnych. Każdy uczestnik otrzyma na własność odlew urny wzorowany na oryginalnym zabytku, który będzie mógł pomalować i ozdobić techniką rytowania (żłobienia). Na początku zajęć grupa obejrzy wystawę „Między Słupią a Wierzycą…”, a przewodnik wyjaśni dzieciom, na czym polegają pradawne wzory i zdobienia.

Terminy:
9 grudnia 2021 r., czwartek, godz. 17.00 (grupa 10 dzieci)
10 grudnia 2021 r., piątek, godz. 15.00 (grupa 10 dzieci)
Czas trwania: maksymalnie 90 min.
Cena: 8 zł za udział jednego dziecka, płatne na miejscu przed zajęciami. Opiekun wchodzi bezpłatnie (podczas zajęć dziecku musi towarzyszyć dorosły opiekun).

Obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe: edukacja@archeologia.pl. W treści maila należy podać następujące informacje: wybrany termin warsztatów oraz liczbę dzieci i opiekunów.

Ozdabianie urn twarzowych podczas Weekendu z Archeologią. Fot. ze zbiorów MAG

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.