Wystawa w Domu Uphagena jest nie tylko zaproszeniem do odbycia sentymentalnej podróży w czasie i cofnięcia się do lat dzieciństwa. To również prezentacja wybitnych prac polskich twórców z lat 50., 60. i 70. XX w., których niezliczone ilustracje publikowano wówczas zarówno w książkach, jak i czasopismach, takich jak „Miś”, „Świerszczyk” czy „Płomyczek”. Ówczesne osiągnięcia artystów w tym zakresie były tak imponujące, że zaczęto z czasem używać określenia „polska szkoła ilustracji”. Wśród znakomitych twórców byli również bohaterowie wystawy: Bożena Truchanowska (ur. 1929 r.) i Wiesław Majchrzak (1929-2011).

Fascynujące ilustracje…

Na wystawie „Maszty i baszty” można zobaczyć ponad 140 projektów ilustracji autorstwa Bożeny Truchanowskiej i Wiesława Majchrzaka, przede wszystkim do książek oraz czasopism i kalendarzy, ukazujących Pomorze i Gdańsk. Są też prezentowane książki, głównie autorstwa pisarza Franciszka Fenikowskiego, do których projekty przygotowali Truchanowska i Majchrzak.

– Maszty i baszty, a bardziej dosłownie: statki i budynki, były jednymi z najpopularniejszych motywów ilustracji, które przenosiły czytelnika w świat dawnych mitów i legend Pomorza. To właśnie one budowały piękny i fascynujący, a nieraz tajemniczy i budzący zaciekawienie świat w wyobraźni czytelników – wyjaśnia Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.

Niemal wszystkie prace pokazywane na ekspozycji pochodzą z prywatnej kolekcji Agnieszki i Jacka Friedrichów, natomiast jeden z projektów stanowi własność Biura Wystaw Artystycznych – Galerii Zamojskiej w Zamościu.

– Osoby zajmujące się malarstwem, ilustracją czy projektowaniem graficznym z pewnością znajdą dla siebie wiele inspiracji i docenią kunszt artystyczny prezentowanych prac – dodaje Andrzej Gierszewski. – To też okazja, aby osoby, które pamiętają z dzieciństwa książki i czasopisma ilustrowane przez Truchanowską i Majchrzaka, przyprowadziły swoje dzieci lub wnuki i wspólnie zobaczyli, jak można przedstawić magiczny świat książkowych opowieści.

… oraz kącik zabaw dla dzieci

Dodatkowo, na wystawie stworzono specjalny kącik dla dzieci. Najmłodsi zwiedzający mogą tam wykonać własne prace plastyczne, ułożyć puzzle z motywami zaczerpniętymi z pokazywanych na wystawie projektów, a nawet rysować kredkami po ścianie.

.

Maszty i baszty. Gdańsk i Pomorze w ilustracji Bożeny Truchanowskiej i Wiesława Majchrzaka

  • wystawa czynna: do 2 października 2022 r.
  • Domu Uphagena, oddział Muzeum Gdańska
  • ul. Długa 12, Gdańsk

Wstęp w godzinach otwarcia obiektu i w cenie biletu zwiedzania.