Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/09/305071567_2921141118190531_2094297433077555907_n.jpg Znany triathlonista przepłynął Loch Ness i zebrał pieniądze na łóżka dla Szpitali Pomorskich

Znany triathlonista przepłynął Loch Ness i zebrał pieniądze na łóżka dla Szpitali Pomorskich

Piotr Biankowski. Fot. źródło: Facebook/ Szpitale Pomorskie
02.09.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
02.09.2022

Piotr Biankowski, jeden z najlepszych pływaków ekstremalnych i ambasador Fundacji Ronalda McDonalda, jako pierwszy Polak w historii przepłynął legendarne szkockie jezioro Loch Ness. Pomimo wyjątkowo niskiej temperatury wody, spychającego go w stronę brzegu silnego wiatru oraz deszczu, dystans 37 km pokonał po ponad 12 godzinach. Dzięki temu wyczynowi zebrał środki na zakup łóżek dla rodziców małych pacjentów Szpitali Pomorskich.

Loch Ness to słynne, malownicze jezioro, zaliczane przez Marathon Swimming Hall of Fame do jednego z 13 najtrudniejszych do pokonania wpław oraz jednego z 3 najbardziej „potwornych” jezior na świecie.

Zmaganie z żywiołem w szczytnym celu

Wczesnym rankiem 22 lipca 2022 r. w miejscowości Lochend temperatura wody miała zaledwie 13 stopni. Wtedy Piotr Biankowski rozpoczął swoją próbę.

– Wiedziałem, że to będzie wyjątkowo trudne doświadczenie – opowiadał Piotr Biankowski. – Loch Ness przywitało nas porywistym wiatrem, wzbierającymi falami i bardzo ograniczona widocznością. Powietrze ochłodziło się w ciągu kilku godzin o kilkanaście stopni. Obserwowanie ciągle rosnącej kwoty na koncie zbiórki charytatywnej było jak rytuał w czasie oczekiwania na start. Podczas próby cały czas niosła mnie świadomość, że ludzie chcą się dzielić dobrem. To dodawało mi sił w najtrudniejszych momentach, a tych przecież nie brakowało. Czuję, że tak samo cieszy mnie pływanie jak finał. Ta zbiórka była jak najlepszy doping! – podsumowuje śmiałek.

Drugi brzeg osiągnął w Fort Augustus po 12 godzinach, 16 minutach i 25 sekundach zmagań. Jego próba została udokumentowana przez oficjalnego przedstawiciela British Long Distance Swimming Association. Jak sam podkreśla, jego wyczyn nie byłby możliwy bez ekipy wspierającej, którą stanowiła Aleksandra Kabelis, znakomita pływaczka, współorganizatorka ekstremalnych zawodów w pływaniu zimowym Gdynia Winter Swimming Cup. Z lądu pływakowi kibicowali w Szkocji Łukasz i Hubert Chłodniccy. Również z lądu, lecz bardziej oddalonego, najgoręcej jak to tylko możliwe wspierał wyczyn Piotra zespół i Wolontariusze Fundacji Ronalda McDonalda, mieszkańcy Trójmiasta, społeczność pływacka oraz wszyscy partnerzy tego niezwykłego przedsięwzięcia.

O pływaku

Piotr Biankowski jest triathlonistą, sportowcem ekstremalnym, pływakiem zimowym, byłym rugbistą Arki Gdynia i ambasadorem Fundacji Ronalda McDonalda. Pokonuje różne dystanse, ale zawsze łączy swoje wyczyny z ideą pomagania. W ubiegłym roku przepłynął kanał La Manche, by pomóc chorym dzieciom.

Loch Ness zadedykował przypadającemu w tym roku jubileuszowi 20-lecia Fundacji Ronalda McDonalda i rodzicom, którzy wspierają dzieci w czasie ciężkiej choroby i długotrwałej hospitalizacji. Ekstremalnej próbie towarzyszyła zbiórka środków na zakup łóżek dla rodziców dla Szpitali Pomorskich w Gdyni i w Wejherowie. Maskotki symbolizujące Nessi, potwora z Loch Ness, wykonane przez wolontariuszki, podopieczne Aresztu Śledczego w Gdańsku, dodały niepowtarzalnego charakteru temu wyczynowi. Dzięki wpłatom 126 darczyńców zostało zebranych dokładnie 21 511 zł.

– To kwota, dzięki której kupimy 13 łóżek dla rodziców do trzech szpitali. Mamy Przyjaciół, którzy rozumieją potrzeby chorych dzieci i ich rodziców i pomagają nam urzeczywistniać ideę „Aby rodzina mogła być razem”. Publiczna medycyna to wspólna sprawa i troszczymy się o nią razem i dla wszystkich – mówi Katarzyna Rodziewicz, prezes Zarządu i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Wyczyn sportowca zaskoczył obdarowane szpitale.

–  Gdy Piotr Biankowski zaproponował, że celem jego kolejnego wyczynu będzie zakup łóżek do oddziałów dziecięcych w szpitalach w Gdyni i w Wejherowie, bardzo się ucieszyliśmy – mówiła Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Szpitali Pomorskich. – Gdy okazało się, że zebrana kwota od darczyńców pozwoli na zakup 13 łóżek, przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania. Te łóżka to symbol wielkiego wysiłku, również takiego, który towarzyszy opiekunom naszych najmłodszych pacjentów. Dzięki temu darowi uzupełnimy łóżka w tych miejscach, w których są niezbędne, a co najważniejsze rodzicom poprawimy komfort pobytu – dodała Sobierańska-Grenda.

O Fundacji Ronalda McDonalda

Hasło „Aby rodzina mogła być razem” – to misja powstałej w 2002 r. Fundacji Ronalda McDonalda, która wspiera medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W centrum jej uwagi jest profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka nad rodziną w czasie choroby małego pacjenta. Najważniejsze programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda – komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej. Działania te dopełnia projekt Łóżko dla Rodzica. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania.
Kolejnym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o nazwie „NIE nowotworom u dzieci”, realizowany na pokładzie mobilnych ambulansów medycznych. Chodzi o wczesną diagnostykę chorób nowotworowych wieku dziecięcego.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.