Do 25 kwietnia można było zgłaszać się do konkursów odbywających się w ramach 11. edycji SzekspirOff. W kategorii produkcje było 21, a prezentacje 19 zgłoszeń. Wybrane przez jurorów dzieła będzie można obejrzeć latem podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego.
Festiwal odbędzie się w dniach 30 lipca – 8 sierpnia 2021 r. W nurcie głównym zobaczymy spektakle z: Litwy, Rosji, Ukrainy, Portugalii, Włoch, Japonii, Niemiec oraz z Polski. Jeśli latem będzie możliwość organizowania wydarzeń w teatrze z udziałem publiczności, festiwal odbyłby się w formule hybrydowej, w obowiązującym reżimie sanitarnym.
Kogo doceniło jury?
Laureaci Konkursu SzekspirOff w kategorii produkcje 2021:
- „Mist” – h.art company/ Artur Grabarczyk
- „Odwzajemnienie” – Teatr Zakład Krawiecki/ Paweł Palcat
- „Szekspir: makieta” – kolektyw dziewczyński „blisko”/Mira Mańka, Anna Rogóż
Finaliści Konkursu SzekspirOff w kategorii prezentacje 2021:
- „Aktorzy przyjechali” – Wiesław Cichy, Marek Kocot
- „A teraz sowy dorzućmy skrzydła …” – Jakub Snochowski
- „I Come to You River: Ophelia Fractured” – Studio Kokyu
- „Island of Whispers” – Parrabbola&Teatr Strefa Otwarta
- „Nazwisko” – Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód
- „O dwóch takich – puppets szoł” – Teatr Barnaby/ Marcin Marzec
- „Porcje” – Zdenka Pszczołowska, Anna Oramus
- „Stracone lata” – Ewa Mikuła
- „Szekspirowskie kobiety” –Gang szekspirowski/ Magdalena Dąbrowska i zespół
- „Szekspir – r e i n k a r n a c j e” – Teatr Układ Formalny/ Adam Michał Pietrzak
– To już druga edycja w nowej formule Konkursu SzekspirOff podzielonego na dwa moduły i dającego wsparcie produkcyjne wybranym spektaklom. Tym razem mamy wielką nadzieję, że ten nowy SzekspirOff będziemy mogli skonfrontować z widzami na żywo – mówi Katarzyna Knychalska, kuratorka nurtu SzekspirOff. – Oprócz tego, że udało się nam wybrać najciekawsze artystycznie propozycje, ułożyły się one też w bardzo różnorodny i interesujący zestaw, który będzie dla widzów atrakcyjny. Mamy przedstawienia dramatyczne, lalkowe, taneczne i muzyczne, a każde z nich odważnie dialoguje z twórczością Szekspira – dodaje Katarzyna Knychalska.
Kto się zgłaszał?
Aplikacje mogły składać niezależne zespoły teatralne, twórcy indywidualni z Polski i zagranicy: artyści teatru, tańca, performerzy, a także twórcy form multimedialnych. W kategorii produkcje nagrodą jest dofinansowanie produkcji wydarzenia artystycznego, opartego na twórczości Williama Szekspira, którego premiera odbędzie się w trakcie 25. Festiwalu Szekspirowskiego. Kwota wsparcia to 10 tys. zł brutto dla każdego laureata konkursu. Natomiast kategoria prezentacje dotyczyła gotowych wydarzeń artystycznych, których twórcy, zakwalifikowani do finału, zaprezentują się szerokiej publiczności w trakcie festiwalu i powalczą o nagrody finansowe. Łączna pula nagród to 15 tys. zł.
Trwa nabór do konkursu o Złotego Yoricka
Wciąż trwa nabór do 27. edycji Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz dzieł inspirowanych dramatami Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2020/2021, zwanego Konkursem o Złotego Yoricka. Do udziału mogą zgłaszać się polskie teatry instytucjonalne, które w sezonie 2019/2020 oraz 2020/2021 (do 6 czerwca 2021 r. włącznie) przygotowały sceniczną adaptację jednego z dzieł Williama Szekspira lub spektakl inspirowany jego twórczością. Poprzednia edycja, decyzją organizatorów, została odwołana ze względu na szczególne okoliczności utrudniające teatrom normalne funkcjonowanie, związane z pandemią COVID-19. Dlatego też zgłoszenia teatrów przesłane na ubiegłoroczną edycję konkursu będą brane pod uwagę w edycji tegorocznej, w sezonie 2020/2021.
Konkurs o Złotego Yoricka odbywa się od 1994 r. Jest podsumowaniem polskich szekspirowskich realizacji danego sezonu artystycznego. Selekcjonerem konkursu jest Łukasz Drewniak. Trzy spektakle wyłonione do finału prezentowane są podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Nagroda Złotego Yoricka przyznawana jest podczas Festiwalu przez specjalnie powołane jury.