Zliczanie głosów w wyborach do sejmu i senatu oraz w referendum zakończyło się we wtorek 17 października 2023 r.

Te wybory wygrała Polska

Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne oficjalne wyniki głosowania w wyborach parlamentarnych. W wyborach do sejmu największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 35,38 proc. uprawnionych. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, którą poparło 30,70 proc. wyborców. Na trzecim miejscu podium, z wynikiem 14,40 proc. głosów znalazła się Trzecia Droga. Do sejmu wejdą jeszcze Lewica, na którą zagłosowało 8,61 proc. wyborców oraz Konfederacja, która dostała poparcie 7,16 proc. W Gdańsku zdecydowanie zwycięża Koalicja Obywatelska – 46,67 proc. Na drugim miejscu Prawo i Sprawiedliwość – 20,01 proc. Trzecia Droga uzyskała 14,47 proc. poparcia, Lewica – 10,97, Konfederacja – 5,65 proc. Jak wyniki przekładają się na liczbę sejmowych mandatów? PiS otrzyma 194 mandaty, Koalicja Obywatelska 157, Trzecia Droga 65, Lewica 26, a w ławach Konfederacji zasiądzie 18 posłów. Z kolei w senacie kandydaci tzw. Paktu Senackiego zdobili 66 mandatów, a kandydaci PiS tylko 34 mandaty. Takie wyniki oznaczają, że demokratyczna opozycja ma zdecydowaną większość w obydwu izbach parlamentu.

– Drogie Pomorzanki i Pomorzanie! Przede wszystkim dziękuję za wspaniałą, piękną frekwencję! Czuję wzruszenie patrząc na te cyfry! Dziękuję najmłodszym wyborcom, dziękuję wyborczyniom za ogromne zaangażowanie w głosowanie, dziękuję także moim koleżankom i kolegom samorządowcom za profrekwencyjną mobilizację – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Ostateczna frekwencja w wyborach do sejmu wyniosła 74,38 proc., a do senatu 74,31 proc., co jest najwyższym wynikiem w wyborach od 1989 r.

Pomorscy posłowie

Nasz region podzielony jest na dwa okręgi wyborcze do sejmu. Pierwszy okręg (25) to powiaty: gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, tczewski, sztumski oraz Miasto Gdańsk i Miasto Sopot. Tu zwyciężyła Koalicja Obywatelska, uzyskując 41,70 proc. głosów. Te okręgi w sejmie reprezentować będą:

Koalicja Obywatelska: Agnieszka Pomaska, Jacek Karnowski, Piotr Adamowicz, Jarosław Wałęsa, Magdalena Kołodziejczak, Patryk Gabriel.

Prawo i Sprawiedliwość: Kacper Płażyński, Kazimierz Smoliński, Jarosław Sellin.

Trzecia Droga: Agnieszka Buczyńska, Magdalena Sroka.

Lewica: Katarzyna Kotula

 

Mat. PKW

Okręg 26 obejmuje powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski, lęborski, pucki, słupski, wejherowski oraz Miasto Gdynia i Miasto Słupsk. W tym okręgu zwycięzcą również jest Koalicja Obywatelska. Jej listę poparło 37,91 proc. głosujących. W tym okręgu mandaty poselskie uzyskali:

Koalicja Obywatelska: Barbara Nowacka, Zbigniew Konwiński, Rafał Siemaszko, Stanisław Lamczyk, Henryka Krzywonos-Strycharska i Kazimierz Plocke.

Prawo i Sprawiedliwość: Piotr Müller, Marcin Horała, Aleksander Mrówczyński, Dorota Arciszewska-Mielewczyk

Trzecia Droga: Marek Biernacki, Wioleta Tomczak

Lewica: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Konfederacja: Stanisław Tyszka

Mat. PKW

Senatorowie z Pomorza

W województwie pomorskim jest sześć okręgów wyborczych do senatu. W okręgu 62, który obejmuje powiaty: lęborski, słupski, wejherowski oraz Miasto Słupsk, gdzie wybory wygrał Kazimierz Kleina z Koalicji Obywatelskiej. Uzyskał on 143 653 głosów. Okręg 63, czyli powiaty: bytowski, człuchowski, chojnicki, kartuski i kościerski reprezentować będzie startująca w ramach tzw. Paktu Senackiego Anna Górska z Nowej Lewicy. Uzyskała ona 89 216 głosów. Wybory w okręgu 64, czyli powiecie puckim oraz Mieście Gdynia wygrał, zdobywając 142 131 głosów Sławomir Rybicki z Koalicji Obywatelskiej. W okręgu 65, czyli w Mieście Gdańsku oraz w Mieście Sopot również zwyciężył kandydat Koalicji Obywatelskiej, Bogdan Borusewicz, na którego głosowało 223 227 wyborców. Powiaty: gdański, tczewski i starogardzki, czyli okręg numer 66 w senacie reprezentować będzie kandydujący z listy Koalicji Obywatelskiej Ryszard Świlski, którego poparło 104 759 głosujących. Wybory w okręgu wyborczym (67) obejmującym powiaty: nowodworski, malborski, kwidzyński i sztumski Leszek Czarnobaj z Koalicji Obywatelskiej, który uzyskał 56 152 głosy.

Co z referendum?

Aby referendum było ważne swój głos powinno wyrazić ponad 50 proc. uprawnionych do głosowania. Ostateczna frekwencja wyniosła 40,92 proc. Oznacza to, że wynik nie jest wiążący. Na Pomorzu frekwencja w referendum wyniosła 33,93 proc. Na każde pytanie poza dotyczącym wieku emerytalnego ponad 96 proc. głosujących zaznaczyło odpowiedź ”nie”.