Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/03/euro-banknotes-4073891_1920.jpg Zmiany w budżecie województwa. Więcej pieniędzy na kulturę i służbę zdrowia

Zmiany w budżecie województwa. Więcej pieniędzy na kulturę i służbę zdrowia

Fot. pixabay.com
30.03.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
30.03.2021

Podczas XXX sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni zadecydowali o zwiększeniu dotacji dla jednostek kultury oraz wydatków inwestycyjnych w szpitalach. Łącznie, wydatki z budżetu zostaną zwiększone o ponad 21 mln zł.

Głosowanie odbyło się 29 marca 2021 r. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych. Uchwały nie poparli radni opozycji, którzy wstrzymali się od głosu.

Więcej na kulturę

Radni województwa zadecydowali o przekazaniu dodatkowych środków finansowych na rozszerzenie oferty kulturalnej samorządowych instytucji kultury. Łącznie otrzymają one 6 443 245 zł więcej. Jakie inwestycje będą dzięki temu realizowane? Większą o 1,8 mln zł dotację otrzyma między innymi Opera Bałtycka, która zmodernizuje system nagłośnienia sceny i przystosuje budynek dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na poprawę bezpieczeństwa pożarowego 900 tys. zł dostanie Teatr Muzyczny w Gdyni. Dodatkowe dofinansowanie w kwocie 372 tys. zł, na automatyzację biblioteki, przekazane będzie Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku. Muzeum Narodowemu w Gdańsku przekazane będzie 700 tys. zł z przeznaczeniem na zakup wyposażenia do Oddziału Sztuki Współczesnej oraz na organizację wystawy w Oddziale Sztuki Dawnej i udostępnienie nowych przestrzeni klasztoru przy ul Toruńskiej i Sali Marmurowej.

Na zdrowie

Dodatkowe pieniądze z budżetu województwa otrzyma także służba zdrowia. Będą one przeznaczone na zadania inwestycyjne. I tak np. Szpital Morski im. PCK w Gdyni otrzyma dodatkowe 3,4 mln zł, które pozwoli na reorganizację Oddziału Chorób Wewnętrznych i Leczenia Schorzeń Endokrynologicznych. Kwotą 2 mln zł dokapitalizowane zostanie Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie. Dzięki temu jednostka będzie mogła sfinansować zakup trzykomorowej kriokomory. Uchwała sejmiku zwiększa również finansowanie (o 2,3 mln zł) rozbudowy i modernizacji budynku 6A w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. T. Bilikiewicza w Gdańsku. Dodatkowe ponad 5 mln zł przeznaczonych będzie na dalsze prace związane z systemem Pomorskie e-Zdrowie. Łącznie na służbę zdrowia przeznaczone będzie o 15 252 082 zł więcej.

  • Szczegółowy podział środków w uzasadnieniu do uchwały.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.