Bez kategorii
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/08/zlote-pinezki-google.jpeg Złote Pinezki przyznane! Trzema z nich oznaczono cuda natury w województwie pomorskim

Złote Pinezki przyznane! Trzema z nich oznaczono cuda natury w województwie pomorskim

Złota Pinezka Map Google. Mat. prasowy Google Polska
19.08.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
19.08.2022

To już druga edycja plebiscytu organizowanego na podstawie tysięcy ocen i opinii użytkowników i użytkowniczek korzystających z map Google. Złotymi Pinezkami wyróżniane są wyjątkowe i warte odwiedzenia miejsca w Polsce. W tym roku statuetkę otrzymały obiekty przyrodnicze, m.in. Słowiński Park Narodowy, Kaszubski Park Krajobrazowy oraz rezerwat przyrody Kępa Redłowska.

Każdego dnia publikowanych jest ponad milion ocen, w których użytkownicy map Google na całym świecie dzielą się swoimi wrażeniami i opiniami. Można w nich znaleźć np. praktyczne informacje o dostępności parkingów, warunkach na szlakach turystycznych, a także wskazówki, czy w danym miejscu można spacerować z dziećmi w wózku lub zabrać na wyprawę psa. To właśnie na tej podstawie Google wyłania laureatów plebiscytu Złote Pinezki.

W tegorocznej jego edycji zawężono kategorie polecanych miejsc do odwiedzenia w Polsce do obiektów przyrodniczych, a nie wszystkich atrakcji turystycznych. Tym sposobem przyznanych zostało 15 Złotych Pinezek – po pięć statuetek dla parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Aż trzy nagrodzone miejsca znajdują się w naszym regionie.

– Bogactwo i różnorodność przyrody, mnogość szlaków zarówno dla miłośników pieszych wędrówek, jak i rowerowych wycieczek oraz świetna infrastruktura miejsc to tylko niektóre z zalet parków i rezerwatów dostrzeżonych przez użytkowników i użytkowniczki – mówi Elżbieta Różalska z Google Polska. – Mamy nadzieję, że Złote Pinezki będą inspiracją do planowania wypoczynku i odwiedzenia właśnie tych i im podobnych zielonych miejsc w Polsce.

Złote Pinezki w województwie pomorskim

Słowiński Park Narodowy znajduje się w środkowej części wybrzeża, pomiędzy Łebą a Rowami. Jego symbolem są ruchome wydmy, które przypominają pustynię, Jest to największy w Europie obszar wędrującego piasku liczący około 500 ha powierzchni. W obrębie parku znajdują się również jeziora Łebsko i Gardno, a także lasy i torfowiska, które wspólnie z wydmami tworzą niezapomniane krajobrazy, chętnie odwiedzane przez turystów i miłośników fotografii.
Ocena 4,8 na podstawie 12 766 opinii.

Amatorzy rowerowych wypraw i niezapomnianych widoków doceniają Kaszubski Park Krajobrazowy. Wiele szlaków wiedzie tu wokół słynnych jezior, przez gęste lasy i szczyty pagórków oraz klimatyczne wsie i miasteczka. W parku znajduje się również kilka wyjątkowych punktów widokowych. Wśród szczególnie polecanych przez użytkowników Map Google są Złota Góra i Jastrzębia Góra oraz punkt widokowy w Sobótce.
Ocena 4,7 na podstawie 7 122 opinii.

Złotą Pinezką został odznaczona również Kępa Redłowska w Gdyni, czyli jeden z pierwszych rezerwatów utworzonych w Polsce. Rezerwat obejmuje 120 ha i ciągnie się wzdłuż Zatoki Gdańskiej. Można tam zobaczyć niepowtarzalny krajobraz z lasem bukowym na klifowym brzegu. To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych zakątków Wybrzeża.
Ocena 4,8 na podstawie 5 603 opinii.

.

Laureaci Złotych Pinezek Map Google w 2022 r.

Parki narodowe:

 • Karkonoski Park Narodowy (woj. dolnośląskie)
 • Ojcowski Park Narodowy (woj. małopolskie)
 • Pieniński Park Narodowy (woj. małopolskie)
 • Słowiński Park Narodowy (woj. pomorskie)
 • Bieszczadzki Park Narodowy (woj. podkarpackie)

Parki krajobrazowe:

 • Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego (woj. śląskie)
 • Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy (woj. małopolskie)
 • Kaszubski Park Krajobrazowy (woj. pomorskie)
 • Ślężański Park Krajobrazowy (woj. dolnośląskie)
 • Bolimowski Park Krajobrazowy (woj. łódzkie)

Rezerwaty przyrody:

 • Wąwóz Homole (woj. małopolskie)
 • Kadzielnia (woj. świętokrzyskie)
 • Wodospad Wilczki (woj. dolnośląskie)
 • Kępa Redłowska (woj. pomorskie)
 • Skamieniałe Miasto (woj. małopolskie)
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.