Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/02/PSK-Lębork-5.jpg Pomost przy rzece. W tle widać wiaty z ławami i stołami

Zimowe zmiany na Pomorskich Szlakach Kajakowych. Są nowe przystanie i wygodne przenoski

Nowa przystań na Łebie w Lęborku. Fot. archiwum UMWP

Mimo zimowych miesięcy, na szlakach kajakowych w Pomorskiem cały czas trwają prace budowalne. W ostatnich miesiącach i tygodniach dla wodników przygotowano nowe przystanie, slipy, rynny do wyciągania kajaków i miejsca na ogniska, m.in. na szlaku Wdy (gm. Czersk), Łeby (gm. Lębork) i Studnicy (gm. Miastko). Nowe miejsca są już gotowe na zbliżający się sezon spływów.

Wszystkie inwestycje powstały w ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe, realizowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego we współpracy z samorządami lokalnymi. Na 34 szlakach wodnych o łącznej długości ponad 1000 km do końca 2022 roku zostanie zrealizowanych 25 projektów, na które składają się 224 zadania dot. budowy przenosek, miejsc wodowania i wyjmowania kajaków, stanic i przystani kajakowych. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi około 58 mln zł. Pomorskie Szlaki Kajakowe są współfinasowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Nowa przenoska przy elektrowni na Wdzie

Kilka tygodni temu została ukończona nowa budowa na popularniej Wdzie. Na terenie gm. Czersk wybudowano przenoskę przez jaz elektrowni w Wojtalu. Kajakarze od nachodzącego sezonu będą mogli korzystać z pomostu, uławiającego wyciąganie kajaków, oraz dodatkowego pomostu w formie trapu/slipu ze schodami terenowymi i rynną do wodowania kajaków. Ponadto powstała tam nowa infrastruktura rowerowa – pięć stojaków na rowery i przybornik naprawczy do rowerów.

Przenoska przez jaz elektrowni na Wdzie w Wojtalu (gm. Czersk). Fot. archiwum UMWP.

Nowa przystań w Lęborku na rzece Łebie

W Lęborku na kajakarzy czekają już gotowe: przystań, pomosty i przenoska. Dodatkowo miłośnicy sportów wodnych mogą korzystać z wygodnych wiat z ławostołami do piknikowania. Inwestycja znajduje się na rzece Łebie, która zachwyca różnorodnością. Każdy z etapów spływu jest inny. W górnym odcinku, prowadzącym wśród kaszubskich wzgórz, rzeka jest wąska i wymagająca. W korycie znajduje się wiele przeszkód: zwalonych drzew, krzewów, gałęzi. Są też liczne przenoski. Woda płynie raczej spokojnie, tylko od czasu do czasu pojawia się szybszy nurt. W środkowym odcinku rzeki nurt przyspiesza. Tutaj znajduje się najbardziej ekstremalny fragment rzeki. Duży spadek terenu oraz liczne głazy na dnie rzeki tworzą długie i mocne bystrza, które dostarczają niesamowitych emocji. Natomiast od Łęczyc charakter rzeki zmienia się całkowicie. Ta część szlaku jest łatwa, idealna dla spływów dla osób zaczynających przygodę z kajakarstwem.

Zmiany na Łebie w Lęborku. Fot. archiwum UMWP.

Ekstremalne przygody na Studnicy

Spływ Studnicą to prawdziwa, wodna przygoda, ponad 30 km szlakiem, który rekomendowany jest tylko dla doświadczonych kajakarzy. Ta dzika, rwąca rzeka z licznymi przeszkodami w nurcie dostarczy adrenaliny każdemu. Płynie wąską doliną i odludnymi lasami z Miastka w kierunku północnym. To właśnie w Miastku powstała przenoska i wygodna przystań kajakowa, dzięki której łatwiej będzie przygotować się do tego wymagającego spływu. Przygodę najlepiej zakończyć na Wieprzy, w miejscowości Kawka, po drodze zwiedzając Kawczyn (w dolinie Studnicy znajdują się dwie przenoski i stary młyn) oraz zabytkową elektrownię wodną z lat 20. XX wieku w Ciecholubie.

Nowe miejsce dla kajakarzy nad Studnicą w Miastku. Fot. archiwum UMWP.

Malownicza Wieprza

Wieprza to jedna z najpiękniejszych rzek Pomorza. Jest malownicza, dzika i charakteryzuje się licznymi bystrzami i przełomami. W ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Wśród Dopływów Wieprzy” na terenie gm. Trzebielino powstała nowa przystań kajakowa. Kajakarze mają do dyspozycji m.in. wygodny pomost i rynnę do wodowania kajaków, wiaty oraz miejsce na ognisko.

Na szlaku można zobaczyć zabytkowe elektrownie wodne, z których największa znajduje się w Biesowicach. Środkowy i dolny odcinek Wieprzy jest dość dobrze zagospodarowany, przy czym trzeba pamiętać, że szlak rzeki określany jest jako średnio trudny (dolny odcinek jest łagodniejszy niż część górna i środkowa). Prawdziwym zwieńczeniem spływu kajakowego jest możliwość zakończenia wyprawy w awanporcie Darłówka, w pobliżu bałtyckiej plaży.

Przystań kajakowa na Wieprzy w gm. Trzebielino. Fot. archiwum UMWP.

Pokrzywna dla doświadczonych kajakarzy

W Glewniku (gm. Trzebielino) są już przygotowane dla kajakarzy nowe wiaty, miejsce na ognisko, pomost i specjalne rynny do wodowania kajaków. Ta niewielka przystań nad Pokrzywną to idealne miejsce na rozpoczęcie spływu, szczególnie dla doświadczonych kajakarzy, którzy lubią wyzwania. To dlatego, że rzeka Pokrzywna charakteryzuje się szybkim, wartkim nurtem, a w jej korycie znajdują się liczne powalone drzewa. Jest prawobrzeżnym dopływem Wieprzy i wraz z jej fragmentem, prowadzącym do przystani w miejscowości Broczyna, obie rzeki tworzą liczący 14 km, wspaniały szlak kajakowy.

Przystań na rzece Pokrzywna w Glewniku (gm. Trzebieliono). Fot. archiwum UMWP.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.