Zarząd Województwa Pomorskiego przyznaje stypendia sportowe wybitnie uzdolnionym sportowcom, w tym sportowcom z niepełnosprawnościami, w kategoriach: junior młodszy, junior i młodzieżowiec. Stypendium ma charakter pomocy indywidualnej i przyznawane jest na 10 miesięcy. Wartość tegorocznych stypendiów sportowych wynosi 400 tys. zł.

Pomoc przez 10 miesięcy

Stypendia marszałka województwa pomorskiego przyznawane są w trzech kategoriach: młodzieżowiec, junior i junior młodszy. Sportowcy otrzymują je przez 10 miesięcy – od 1 lutego do 30 listopada 2022 r. W tym roku kapituła rozpatrzyła 140 wniosków. W kategorii młodzieżowiec wsparcie wynosi 1100 zł miesięcznie, juniorzy co miesiąc dostaną 700 zł, a juniorzy młodsi po 500 zł.

– Wśród stypendystów znaleźli się najwybitniejsi młodzi sportowcy z Pomorza, również osoby z niepełnosprawnościami – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Mam nadzieję, że wsparcie samorządu będzie szansą na dalszy rozwój i realizację sportowych ambicji. Zdaję sobie sprawę, z jak wieloma trudnościami muszą zmagać się sportowcy. Tym bardziej im kibicuję i trzymam kciuki za rozwój kariery – dodaje Struk.

Łącznie, przyznano 50 stypendiów – 20 w kategorii młodzieżowiec (wpłynęło 40 wniosków), 15 w kategorii junior (rozpatrzono 51 wniosków) i 15 w kategorii junior młodszy (wpłynęło 49 zgłoszeń). Najwięcej, bo aż 22 stypendia otrzymają żeglarze, po 6 – pływacy, wioślarze i lekkoatleci, po 3 – kolarze i gimnastycy sportowi. Wśród stypendystów znalazły się też zapaśniczka i tenisistka stołowa.

Wsparcie dla najlepszych

O stypendium mogli ubiegać się sportowcy, którzy uprawiają dyscyplinę olimpijską, paraolimpijską lub objętą systemem współzawodnictwa dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo. Ważne jest także osiągnięcie wysokich wyników w mistrzostwach świata, Europy i Polski w danej kategorii wiekowej. Stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego dla sportowców przyznawane są od 2009 roku. Jednymi z pierwszych stypendystek były m.in. olimpijka Angelika Cichocka (lekkoatletyka) oraz mistrzyni Europy Paula Wrońska (strzelectwo sportowe).

 

Do pobrania: