Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/IMG_0415-1.jpg Zdobywają wiedzę, nawiązują przyjaźnie i odpoczywają. Takie są letnie obozy Zdolnych z Pomorza

Zdobywają wiedzę, nawiązują przyjaźnie i odpoczywają. Takie są letnie obozy Zdolnych z Pomorza

Fot. mat. UMWP
29.07.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
29.07.2022

120 najzdolniejszych uczniów z Pomorza uczestniczyło w letnim obozie Zdolnych z Pomorza. W tym czasie żeglowali, zwiedzali pomorskie atrakcje turystyczne i uczestniczyli w licznych zajęciach matematycznych, społecznych czy przyrodniczych. A wszystko to działo się w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich w Gdańsku.

W 2022 r. odbyły się trzy turnusy. Ostatni kończy się w najbliższą niedzielę.

Obóz w Górkach Zachodnich

Letnie obozy żeglarskie dla najzdolniejszych uczniów z Pomorza organizowane są od pięciu lat.

– To nagroda za szczególną aktywność w naszym regionalnym systemie wsparcia utalentowanej młodzieży – podkreśla Józef Sarnowski, członek zarządu województwa pomorskiego.

W obozie uczestniczą najlepsi. To finaliści i laureaci olimpiad lub konkursów szczebla krajowego. W tegorocznej edycji, w trzech turnusach wzięło udział 120 uczniów.

Zabawa i nauka

Turnus trwa tydzień. Czas spędzony w Narodowym Centrum Żeglarstwa to nie tylko okazja do wypoczynku i nawiązania przyjaźni z rówieśnikami z całego regionu.

– Pomimo wakacji uczestnicy korzystają z kontaktu z nauką i mogą rozwijać się w dziedzinach, które są ich pasją – zaznacza Sarnowski.

W ramach obozu odbywają się zajęcia matematyczno-fizyczne, społeczne i przyrodnicze. Są także warsztaty rozwijające kompetencje i umiejętności ważne na rynku pracy. Ale to nie wszystko. Organizowane są także zajęcia żeglarskie.

– Żeglarstwo to doskonała szkołą życia. Uczy odpowiedzialności i współpracy, kształtuje pokorę wobec żywiołów – dodaje.

A warto dodać, że w tegorocznym lipcu warunki żeglarskie były bardzo dobre.

Unikalny projekt edukacyjny

Zdolni z Pomorza to unikalny w skali całego kraju projekt edukacyjny prowadzony przez samorząd województwa. Jest on skierowany do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

– Celem naszych działań jest zapewnienie szczególnie uzdolnionym uczniom pomorskich szkół kompleksowego wsparcia w odkrywaniu i rozwoju ich potencjału – wyjaśnia Józef Sarnowski.

Program jest współfinansowany ze środków unijnych. Zdolni z Pomorza to 26 projektów realizowanych w partnerstwie z 19 powiatami i 7 uczelniami. Łączna wartość wszystkich projektów to prawie 36 mln zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.