W poniedziałek, 23 września 2024 r. rozpocznie się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, a Gdynia na sześć dni stanie się stolicą polskiego kina. Będzie można wtedy oglądać najnowsze krajowe produkcje oraz śledzić rywalizację o najważniejsze nagrody, czyli Złote i Srebrne Lwy. Co ciekawe, w tym roku filmy ubiegać się też będą o statuetkę Szafirowych Lwów. Poza tym w programie znajdą się sekcje i wydarzenia towarzyszące, a wśród nich m.in. Mistrzowska Piątka, Filmy z Gdyni, Gdynia Dzieciom czy spotkania branżowe w ramach Gdynia Industry.
Seanse festiwalowe odbywać się będą w trzech obiektach: Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym oraz kinie Helios w centrum handlowym Riviera. Impreza potrwa do soboty, 28 września.
Kto ma szanse na Złote i Srebrne Lwy?
W Konkursie Głównym znalazło się 16 filmów, a wśród nich cztery pełnometrażowe debiuty reżyserskie.
– Produkcja filmowa w Polsce jest dziś bogata i różnorodna. O tym opowiada Konkurs Główny. Jestem przekonana, że tegoroczna konkursowa szesnastka będzie punktem wyjścia do istotnej rozmowy o kondycji polskiego kina i jego przyszłości – mówi Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna festiwalu.
O statuetki Złotych i Srebrnych Lwów, a także szereg nagród indywidualnych m.in. za reżyserię, scenariusz, rolę kobiecą i rolę męską, zdjęcia muzykę, dźwięk czy montaż, rywalizować będą:
- „Biała odwaga”, reż. Marcin Koszałka,
- „Dwie siostry”, reż. Łukasz Karwowski,
- „Dziewczyna z igłą”, reż. Magnus von Horn,
- „Idź pod prąd”, reż. Wiesław Paluch,
- „Kobieta z…”, reż. Małgorzata Szumowska,
- „Kulej. Dwie strony medalu”, reż. Xawery Żuławski,
- „Lany poniedziałek”, reż. Justyna Mytnik,
- „Ludzie”, reż. Maciej Ślesicki,
- „Minghun”, reż. Jan P. Matuszyński,
- „Pod szarym niebem”, reż. Mara Tamkovich,
- „Pod wulkanem”, reż. Damian Kocur,
- „Simona Kossak”, reż. Adrian Panek,
- „Utrata równowagi”, reż. Korek Bojanowski,
- „Wrooklyn Zoo”, reż. Krzysztof Skonieczny,
- „Wróbel”, reż. Tomasz Gąssowski,
- „Zielona granica”, reż. Agnieszka Holland.
Natomiast do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 29 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu „30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Nowością w tym roku będą Szafirowe Lwy
Na tegorocznym festiwalu w Gdyni zadebiutuje Konkurs Perspektywy, w którym osiem filmów będzie ubiegać się o statuetkę Szafirowych Lwów.
– Tegoroczna niezwykle różnorodna ósemka śmiało idzie swoją drogą. Jestem pewna, że dzięki tym obrazom i samemu Konkursowi Perspektywy nasze gdyńskie spotkania będą w tym roku jeszcze ciekawsze – dodaje Joanna Łapińska.
Filmy z Konkursu Perspektywy rywalizować też będą o dwie inne nagrody festiwalu: nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film oraz Złoty Pazur, które od tego roku przyznawane są w systemie cross-section z Konkursem Głównym.
Już wiemy, kto odbierze Platynowe Lwy
W tym roku Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzyma Wojciech Marczewski – reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, producent, wykładowca szkół filmowych w Londynie, Berlinie, Kopenhadze, Łodzi, Warszawie i Katowicach, a także laureat Złotych Lwów za film „Ucieczka z kina Wolność” (1990) oraz Srebrnych Lwów za filmy „Zmory” (1979) i „Dreszcze” (1981) oraz Nagrody Specjalnej Jury za film „Czas zdrady” (1997).
– Wojciech Marczewski to jeden z niepodważalnych filarów polskiego kina. Jego filmy wciąż lśnią uniwersalnością i aktualnością. Rada Programowa FPFF z radością i bez dłuższej dyskusji wytypowała go na laureata tegorocznych Platynowych Lwów za całokształt twórczości. Nie tylko ze względu na osiągnięcia stricte filmowe, ale także ogromne zasługi na polu edukacji kolejnych pokoleń twórców w Polsce i na świecie – informuje reżyser Jan P. Matuszyński, przewodniczący Rady Programowej FPFF.
A jakie będą atrakcje poza konkursami?
Po raz drugi na festiwalu w Gdyni w ramach Mistrzowskiej Piątki pięcioro filmowców zaprezentuje polskie filmy szczególnie dla nich ważne. Zaproszenie do tegorocznej Piątki przyjęli Olga Chajdas, Wojciech Marczewski, Andrzej Seweryn, Mariusz Włodarski i Małgorzata Zajączkowska, którzy opowiedzą tytułach, które ich ukształtowały i do dziś fascynują.
Wśród pokazów specjalnych wyświetlane również będą m.in. Filmy z Gdyni, czyli lokalne produkcje dotyczące miasta i jego mieszkańców, zrealizowane przez tutejszych producentów albo reżyserowane przez miejscowych twórców.
Natomiast dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych przygotowano animacje i filmy pełnometrażowe w ramach jubileuszowej 20. edycji Gdynia Dzieciom. Najlepszy film, głosami dziecięcej publiczności, zdobędzie nagrodę Złotego Lwiątka im. Janusza Korczaka
Uzupełnieniem programu tradycyjnie będzie filmowa sekcja pozakonkursowa Polonica, czyli pokazy zagranicznych produkcji, które mają polski akcent.
W ramach festiwalu zaplanowano odbędzie się też cykl spotkań branżowych Gdynia Industry, przeznaczonych dla twórców, producentów, profesjonalistów branży filmowej oraz studentów szkół filmowych.
Szczegółowy program 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dostępny jest na stronie internetowej: www.festiwalgdynia.pl