Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/08/Wdzydze_15.07.23_6.jpg Zbadaj się podczas dożynek w Szemudzie. Sprawdź z jakich badań skorzystasz?

Zbadaj się podczas dożynek wojewódzkich w Szemudzie. Sprawdź, gdzie i z jakich badań skorzystasz?

Pomorskie dla Zdrowia we Wdzydzach Kiszewskich. Fot. Hanna Klawikowska
25.08.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
25.08.2023

Specjaliści ze Szpitali Pomorskich m.in. zbadają znamiona, wykonają spirometrię i EKG, a także zmierzą ciśnienie krwi i oznaczą poziom glukozy. Z kolei najmłodszych przebada chirurg dziecięcy. Co jeszcze będzie się działo w drugi weekend września?

Wydarzenie odbywa się podczas dożynek wojewódzkich w Szemudzie.

Badania, porady i relaks

W weekend 9 i 10 września w czasie Pomorskiego Święta Plonów obok wielu całodniowych atrakcji, mieszkańcy będą mogli również zadbać o swoje zdrowie. Będą na nich czekać pracownicy Szpitali Pomorskich z bogatą ofertą medyczną. A konkretnie jaką? Dermatolodzy będą sprawdzać znamiona na skórze pod kątem zmian nowotworowych. Bariatrzy określą BMI, a najmłodszych zbadają chirurdzy dziecięcy. Chętni skorzystają też z konsultacji fizjoterapeutów i nauczą się wyczuwać guzki występujące w piersiach. Panie spodziewające się dziecka będą miały wykonane badanie KTG, a położna udzieli porad dotyczących laktacji. Ponadto, będzie można mieć zmierzone ciśnienie, oznaczony poziom glukozy we krwi, a także określoną objętość i pojemność płuc (spirometria). Ratownicy pokażą, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie zapomniano też o dzieciach. Dla maluchów przygotowano m.in.: balony i animacje. Natomiast dorośli będą mogli zmierzyć się w: quizach, kole fortuny, a także zrelaksować w strefie chilloutu. Porad udzielą też eksperci z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. W sobotę, 9 września punkty medyczne obsługiwane przez pracowników ze Szpitala im. Floriana Ceynowy w Wejherowie będą czynne w godz. 15.00-19.00, a w niedzielę, 10 września  w godz. 14.00-19.00.

O akcji

Pomorskie dla Zdrowia to coroczna, organizowana przez samorząd województwa pomorskiego, akcja przy współpracy z marszałkowskimi podmiotami leczniczymi.

 – Serdecznie zapraszam nie tylko mieszkańców Szemudu, ale też całego regionu do skorzystania z bezpłatnych badań i porad lekarskich, a także zabiegów fizjoterapeutycznych – zachęca marszałek województwa Mieczysław Struk. – Celem organizowanej przez nas, wspólnie ze Szpitalami Pomorskimi, akcji jest promocja i edukacja zdrowotna. Chodzi o zwiększenie poziomu świadomości i wiedzy dotyczącej profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych – dodaje Mieczysław Struk.

Warto przypomnieć, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego samorząd województwa pomorskiego finansuje projekty, których celem jest wzmocnienie zdrowia Pomorzan m.in. poprzez badania przesiewowe m.in.: rak piersi, szyjki macicy i jelita grubego oraz programach profilaktycznych i interwencyjnych w chorobach przewlekłych, jak cukrzyca typu 2 i rehabilitacja kardiologiczna.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.