Specjalne instalacje mają stanąć przy biegnących przez województwo pomorskie międzynarodowych trasach rowerowych EuroVelo. Rowerowe witacze będą zachęcać ich użytkowników do zatrzymania się, odpoczynku, a przy okazji zrobienia pamiątkowego zdjęcia.
Rowerowe witacze zaprojektowali studenci z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Rozpoznawalna marka Pomorza
Pomorskie Trasy Rowerowe to przedsięwzięcie, który obejmuje m.in. budowę dwóch międzynarodowych tras rowerowych, tworzących europejską sieć EuroVelo. Pierwsza z nich prowadzi wzdłuż Morza Bałtyckiego od Ustki przez Łebę, Puck, Trójmiasto, Nowy Dwór Gdański do Elbląga. Druga, zwana też Wiślaną Trasą Rowerową, przebiega po obu stronach Wisły. Oprócz samych ścieżek rowerowych, budowane są również miejsca postojowe dla rowerzystów.
– Przedsięwzięcie strategiczne Pomorskie Trasy Rowerowe realizujemy od 2015 r. Sukcesywnie, przede wszystkim dzięki środkom unijnym, budujemy i modernizujemy infrastrukturę rowerową, która służy zarówno mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym nasz region – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Rowerowe instalacje oprócz oznaczenia międzynarodowych tras EuroVelo, mają też wzmocnić identyfikację wizerunkową Pomorskich Tras Rowerowy, aby stały się one rozpoznawalną marką.
– Chcemy wykreować markę regionu pomorskiego jako miejsca dostępnego dla turystów, uprawiających różne aktywności. Przedsięwzięcie Pomorskie Trasy Rowerowe to nasz flagowy, dobrze rozpoznawalny projekt, dlatego też szukamy nowatorskich pomysłów wspierających budowę produktu, jakim stają się trasy rowerowe – zaznacza Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Pomysły studentów architektury
Jednym z takich pomysłów jest montaż rowerowych instalacji przy biegnących przez nasze województwo międzynarodowych trasach EuroVelo wzdłuż Bałtyku i wzdłuż Wisły.
– Zwróciliśmy się z prośbą o współpracę do Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Zaproponowaliśmy przeprowadzenie konkursu wśród studentów na pomysł rowerowej instalacji wizerunkowej, która ma zachęcać użytkowników do zatrzymania się, odpoczynku, a przy okazji, wykonania pamiątkowej fotografii – wyjaśnia Marta Chełkowska.
Do konkursu zgłosiło się 16 studentów, a ich opiekunką była dr inż. arch. Ksenia Piątkowska z Wydziału Architektury PG. Studenci konsultowali swoje koncepcje nie tylko z branżowymi specjalistami, ale również z rzeczywistymi użytkownikami pomorskich tras rowerowych, a co za tym idzie kierowali się ich sugestiami.
– Powstały prace o syntetycznych, nawiązujących do walorów krajobrazowych i historii województwa, rozwiązaniach, które wykorzystują ideę zrównoważonego rozwoju, czyli trendu istotnego w świadomości młodych architektów – mówi dr inż. arch. Ksenia Piątkowska.
Jak podkreśla dr Piątkowska: „współpraca z przedstawicielami administracji samorządowej i tworzenie obiektów architektonicznych w odpowiedzi na realne zapotrzebowania użytkowników jest dla studentów najlepszą formą nauki”.
Departament Turystyki UMWP planuje wykorzystać nagrodzone projekty i w najbliższych latach powinny się one pojawić w przestrzeni publicznej.