Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/09/01-3-scaled.jpg Zakończyły się regaty na Zatoce Puckiej. Kto w tym roku zwyciężył w wyścigu i zdobył Puchar Marszałka?

Zakończyły się regaty na Zatoce Puckiej. Kto w tym roku zwyciężył w wyścigu i zdobył Puchar Marszałka?

Fot. Jacek Sowa / UMWP
22.09.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
22.09.2023

II Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego odbyły się 22 września 2023 r. W wyścigu na Zatoce Puckiej wystartowali młodzi adepci żeglarstwa z pomorskich szkół oraz przedstawiciele gmin. Zwyciężyły uczniowskie drużyny z Kobylnicy i Cedrów Wielkich oraz samorządowcy z Kosakowa.

Regaty stanowiły zwieńczenie dotychczasowych działań podejmowanych przez samorząd województwa pomorskiego na rzecz rozwoju infrastruktury żeglarskiej i poprawy warunków nawigacyjnych szlaków wodnych w naszym regionie, a także edukacji żeglarskiej młodych Pomorzan.

Wydarzenie było współorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Puck oraz Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Pasja do żeglowania

W regatach na wodach Zatoki Puckiej wystartowali uczniowie ze szkół biorących udział w Programie Edukacji Morskiej oraz przedstawiciele pomorskich gmin. Uczestnicy pływali na łodziach, które gminy zakupiły w ramach projektu „100 łodzi żaglowych na stulecie zaślubin Polski z morzem” przygotowanego przez samorząd województwa pomorskiego.

W kategorii początkujących Puchar Marszałka zdobyła uczniowska drużyna z Kobylnicy, a w kategorii zaawansowanych – uczniowska drużyna z Cedrów Wielkich. Natomiast w wyścigu oficjalnych reprezentacji gmin zwyciężyli samorządowcy z Kosakowa. Najlepsi żeglarze otrzymali pamiątkowe statuetki oraz medale.

– Żeglowanie z całą pewnością uczy nas dbałości o własne bezpieczeństwo, bezpieczeństwo koleżanek i kolegów oraz odpowiedzialności za sprzęt. Sam jestem żeglarzem i wiem, ile ono daje radości i satysfakcji – powiedział na zakończenie zawodów marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Marszałek zwrócił się także do młodych adeptów żeglarstwa z pomorskich szkół:

– Cieszę się, że próbujecie swoich sił na wodzie. Życzę wam, żeby ta pasja w was została. Zwłaszcza, że w naszym regionie mamy wspaniałe warunki do żeglowania.

Podczas imprezy wręczone też zostały specjalne wyróżnienia dla osób zasłużonych dla naszego regionu w obszarze żeglarstwa i edukacji morskiej.

Dla uczestników imprezy przygotowano piknik edukacyjny w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy. Przez cały dzień w marinie w Pucku można było zapoznać się z budową jachtu oraz rodzajami ożaglowania. Edukatorzy wyjaśniali najważniejsze zasady żeglowania i manewrowania, jak również przedstawiali najważniejsze zasady postępowania w razie wypadku lub awarii. Dodatkowo, dla chętnych dostępne były gry planszowe związane z edukacją morską i żeglarską oraz stanowiska artystyczne, a na zakończenie imprezy odbył się koncert szantowy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.