Kliniczny Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dorosłych działający w Szpitalu im. Kopernika został wyróżniony Złotym Krzyżem 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane za szczególną opiekę nad kombatantami Armii Krajowej.
Odznaczenia otrzymali również pracownicy szpitala.
Złoty Krzyż dla oddziału
Kombatanci to osoby w podeszłym wieku, przeważnie z licznymi schorzeniami.
– Dlatego opieka nad nimi wymaga szczególnej troski. Zapewniając im jak najlepsze warunki leczenia i opieki możemy odwdzięczyć się ludziom, którzy walczyli o wolną Polskę – podkreśla Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini zarządu województwa pomorskiego. – Warto też wspomnieć, że szpitale marszałkowskie uczestniczą w programie samorządu województwa pod nazwą: Szpital Przyjazny Kombatantom, którego celem jest usprawnienie i przyśpieszenie dostępu pacjentów mających status kombatantów w dostępie do usług medycznych – dodaje Kapała-Sokalska.
Kombatanci są leczeni m.in. w Klinicznym Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Szpitali im. Kopernika. I właśnie praca lekarzy i pielęgniarek z tego oddziału została doceniona przez Pomorski Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przyznaniem Złotego Krzyża 80. rocznicy Utworzenia Armii Krajowej. Ten krzyż to swoiste podziękowanie za opiekę i za wszelką pomoc, jaką żołnierze AK mogą otrzymać w szpitalu. Ale to nie wszystko.
Pracownicy wyróżnieni
Szpitalny oddział to nie tylko nowoczesny sprzęt i pomieszczenia. Szpital to przede wszystkim ludzie. Kombatanci wyróżnili również dwóch pracowników szpitala. Za „wspieranie działalności na rzecz krzewienia wiedzy o losach wojennych i powojennych Żołnierzy Armii Krajowej” Złotym Krzyżem odznaczeni zostali dr n. med. Mariusz Treder oraz prof. dr hab. n. med. Tomasz Mazurek.
Kto przyznaje odznaczenia?
Złoty Krzyż 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową przyznaje kapituła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej osobom, stowarzyszeniom i instytucjom, które szczególnie zasłużyły się, utrwalając pamięć o losach wojennych i powojennych żołnierzy Armii Krajowej. Czasem są to duże projekty i programy pomocowe, a czasem prozaiczne i codzienne sprawy, jak zrobienie zakupów, zapewnienie posiłku czy zakup książki. Te różne formy odwdzięczenia się za odwagę i bohaterstwo, nie pozostają bez echa.