Lotnisko w stolicy Pomorza jest trzecim, za Warszawą i Krakowem, portem lotniczym w Polsce pod względem obsłużonych pasażerów.

Rekordowe 12 miesięcy

Początek roku to tradycyjnie okres podsumowań poprzednich 12 miesięcy. Nie inaczej jest w przypadku Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Miłośnicy lotnictwa czy media czekają na tą najważniejszą liczbę – ilu pasażerów skorzystało z usług lotniska?

– Mogę z dumą powiedzieć, że za nami najlepszy rok w historii lotniska. Pobiliśmy rekordy w liczbie obsłużonych pasażerów i wykonanych operacji, wypracowaliśmy najlepszy w historii wynik na sprzedaży. W całym 2024 roku obsłużyliśmy 6 714 144 podróżnych – poinformował Tomasz Kloskowski, prezes zarządu PLG.

Jak w poprzednich latach, tak i teraz największy ruch został odnotowany w miesiącach letnich.

– Lipiec to 740 tys. pasażerów a sierpień 739 tys. pasażerów – dodał.

A dokąd latamy najczęściej? Ponad 92 proc. pasażerów korzysta z połączeń poza granice kraju. Tradycyjnie najchętniej wybieramy połączenia do Londynu (LTN i STN). Samolotami w tamtym kierunku poleciało ponad 525 tys. osób. Na drugim miejscu są loty do Oslo, a na trzecim do Kopenhagi. W sumie z Gdańska operuje jedenastu przewoźników, oferujących 92 regularne połączenia. Jeśli chodzi o połączenia nieregularne, czarterowe to ich udział w ogólnej liczbie pasażerów rośnie. Numerem jeden jest niezmiennie Turcja. Widać jednak też odbicie Egiptu, który wyprzedził Grecję.

 

Starty i lądowania

Ważną liczbą opisującą ruch lotniczy jest również liczna operacji lotniczych, czyli startów i lądowań. W całym 2024 r. było ich ponad 56 tys. Tym, co wyróżnia pomorskie lotnisko wśród innych jest to, że tylko trzy operacje lotnicze zostały odwołane z uwagi na mgłę. Powodem było to, piloci zdecydowali się nie lądować we mgle z powodu wyposażenia samolotu, na którym wykonywano lot. Trzeba bowiem zaznaczyć, że gdański port lotniczy ma jeden z najnowocześniejszych w Polsce systemów nawigacyjnych ILS kategorii III.

W cargo i finansach stabilnie

Ruch towarowy w gdańskim lotnisku rozwija się stabilnie.

– Firmy przez nasz terminal przesłały ponad 11 tys. ton towarów. To głownie przesyłki kurierskie. Cargo jest mniejsze, na miarę naszych możliwości, dominują firmy kurierskie. Chciałoby się więcej, ale nie mamy takiego potencjału przemysłowego jak w Katowicach – mówił prezes Kloskowski.

Przychody lotniska wyniosły ok. 297 mln zł. czyli o 22 proc. więcej niż rok wcześniej.