Uroczystość, w której wziął m. in. udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, odbyła się 23 maja 2023 r. Otwarcie, ośrodka w Staniszewie, było symbolicznym zakończeniem projektu Edukacji dla przyrody, w ramach którego w województwie powstało w sumie sześć takich centrów w całości zrealizowanych przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych.

Z Szymbarka do Staniszewa

Nowa siedziba Kaszubskiego Parku Krajobrazowego jest w Staniszewie przy ul. Wejherowskiej 22. Została tam przeniesiona z Szymbarku. W jej pobliżu są piękne Staniszewskie Zdroje i Lasy Mirachowskie. Na tym terenie powstał też Ośrodek Edukacji Ekologicznej. A wszystko działa w ramach Centrum Edukacji Ekologicznej, które znajduje się w odrestaurowanym i przebudowanym XIX-wiecznym obiekcie dawnej szkoły wiejskiej.

Edukacja ekologiczna

Od kilku lat jest moda na ekologię. Nie bez powodu promowane są m.in.: żywność i odzież ekologiczna, odnawialne źródła energii, oszczędzanie wody czy segregacja odpadów. Wszystko po to, aby ratować naszą planetę.

– Właśnie z myślą o edukacji najmłodszego pokolenia powstało Centrum Edukacji Ekologicznej w Staniszewie – mówił podczas otwarcia obiektu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – To bardzo ważna i potrzebna inwestycja. Jestem przekonany, że dzięki nauce w terenie młodzi ludzie zrozumieją, jak ważna jest troska o środowisko, w którym żyją i czym jest ekologia. Na przykład dowiedzą się, jak wyglądają i do czego służą zioła. Na żywo i w pięknych okolicznościach przyrody zdobędą wiedzę przydatną na co dzień – dodał marszałek Stuk.

W zielonej szkole były już pierwsze lekcje ekologiczne. Uczniowie mogą przyjeżdżać na warsztaty jednodniowe i turnusy. Są też zajęcia ze specjalistami. Młodzi ludzie mają do dyspozycji m.in.: nowoczesne boisko, ścieżkę edukacyjną, ogród dydaktyczny, wiatę z piecem chlebowym i koło garncarskie. Zioła w kuchni i kosmetyce, warsztaty astronomiczne czy tajemne życie sów to tylko niektóre tematy poruszane podczas zajęć. Z ośrodka mogą też korzystać osoby dorosłe, które chcą poszerzyć wiedzę o ochronie środowiska. Warto dodać, że obiekt został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o nich zamontowano specjalną platformę. W pobliżu powstały też m.in. teren rekreacyjny, a na poddaszu wykonawca umieścił planetarium. W budynku znajdują się miejsca noclegowe dla młodych gości oraz niezbędne zaplecze. Centrum kosztowało ponad 6,5 mln zł, na które złożyły się fundusze unijne oraz środki z budżetu gminy Kartuzy. Warto dodać, że na Pomorzu działa już sześć takich zmodernizowanych ośrodków. Znajdują się we Władysławowie, Gdańsku, Słupsku, Charzykowach, Stegnie i nowo otwarty w Staniszewie. Całkowity koszt ich dostosowania to ponad 16 mln zł, z czego prawie 14 mln zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.