Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/20a10802-a12e-4740-947a-0f14ca458245-scaled.jpg „Z myślą o Katedrze Notre Dame… historia i dzieje Archikatedry Oliwskiej i Bazyliki Katedralnej w Pelplinie”

„Z myślą o Katedrze Notre Dame… historia i dzieje Archikatedry Oliwskiej i Bazyliki Katedralnej w Pelplinie”

 

9 maja br. w Sali Okrągłej im. Bądkowskiego  przy ul. Okopowej w Gdańsku  odbyło się  coroczne spotkanie z cyklu WYKŁADY OTWARTE dla przewodników turystycznych oraz pilotów wycieczek z regionu pomorskiego.

Na tegorocznych prelekcjach dzięki uprzejmości Księdza Biskupa dr Zbigniewa Zielińskiego oraz Księdza Kanonika Wincentego Pytlika, mieliśmy okazję poznać historie i dzieje dwóch pomorskich katedr- Archikatedry Oliwskiej i Bazyliki Katedralnej w Pelplinie.

Dowiedzieliśmy się między innymi co łączy Archikatedrę Oliwską z Bazyliką Katedralną w Pelplinie, poznaliśmy po krótce dzieje i historię Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej, przenieśliśmy się również na chwilę do samej Katedry Notre Dame w Paryżu.

Dzięki licznym zdjęciom prezentowanym przez wykładowców, mieliśmy okazję poczuć się jak we wnętrzu świątyń, poznać dokładnie ich historię, budowę i obecne atrakcje.

Prowadzący z chęcią odpowiadali na pytania słuchaczy, odnoszące się głównie do przyczyn pożaru, który miał miejsce w Katedrze Notre Dame oraz sposobów zabezpieczeń i przeciw takim zdarzeniom w zabytkach katedralnych w Polsce.

Dzięki temu dowiedzieliśmy się w jaki sposób chronione są zabytki, jak wyglądają plany ulepszenia ochrony budowli przed nieprzewidzianymi zdarzeniami oraz co mogło być przyczyną tragedii, która rozegrała się w Paryżu.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za obecność i aktywny udział w spotkaniu. Mamy nadzieję, że dzięki prezentacjom ilustrowanym niepowtarzalnymi zdjęciami, mogliśmy poznać nowe, nieznane dotąd strony rodzimych zabytków.