Siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności, który odbywa się co dwa lata, rozpocznie się we czwartek, 9 czerwca i potrwa do soboty, 11 czerwca 2022 r. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Organizatorem festiwalu i nagrody jest Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Wspólnotowość, podmiotowość i przyszłość

Trzy festiwalowe dni to różne zagadnienia. We czwartek Weronika Janeczko porozmawia z gośćmi o wspólnocie poetyckiej w kontekście tworzenia antologii wierszy. W piątek Katarzyna Trzeciak zapyta o to, kto mówi w utworze, a w sobotę Zuzanna Sala razem z twórcami zastanowi się nad przyszłością poezji. Wspólnotowość, podmiotowość i przyszłość – to hasła kolejnych dni festiwalu.

W tym roku zaplanowano także spotkanie z poetkami z krajów, w których toczy się lub toczyła wojna – w piątek Magdalena Kicińska porozmawia z nimi o roli poezji w czasach konfliktów i zagrożenia. W sobotę Edward Pasewicz zada swoim rozmówcom podstawowe pytanie: dlaczego w ogóle zaczynamy pisać wiersze i kiedy przekraczamy punkt graniczny między amatorszczyzną a wielką literaturą?

Spotkania i… kawa

Festiwal to także okazja, by bliżej poznać autorów nominowanych tomów. Podczas serii spotkań Zofia Król i Jakub Kornhauser porozmawiają z poetkami i poetami oraz ich tłumaczkami i tłumaczami. Cykl zamknie sobotnia „kawa z laureatami” – spotkanie w Olivia Garden z Marianną Kijanowską i Luljetą Lleshanaku, Europejskimi Poetkami Wolności 2022 i ich tłumaczami – Adamem Pomorskim i Dorotą Horodyską.

Nie tylko performance

Interwencje artystyczne przygotowane przez Honoratę Martin (czwartek) i Karola Tymińskiego (piątek) oraz performance dźwiękowy Wojtka Blecharza (sobota) będą próbą spojrzenia na kwestie wspólnoty, podmiotu i przyszłości z szerszej perspektywy. Zapraszając do udziału artystów Marta Dziewańska – kuratorka pasma – stawia pytanie o granice języka: czy to, co wymyka się językowi, może zostać wypowiedziane za pomocą sztuki i muzyki?

Głośne czytanie wierszy

Możliwość słuchania utworów czytanych przez autorki i autorów w językach oryginału i w specjalnie przygotowanej oprawie muzycznej, sprawia, że spotkanie dostarcza niezapomnianych wrażeń. Poezja będzie obecna nie tylko podczas rozmów i debat, ale pojawi się głównie podczas dwóch wieczorów z czytaniem wierszy. Muzykę, która towarzyszyć będzie poezji na żywo, zagrają świetni twórcy: Dominik Strycharski (czwartek) i Artur Maćkowiak (sobota), a przestrzenie 100czni i WL4 – Mleczny Piotr dopełnią klimatu.

Gdańska nagroda literacka

Gala wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności odbędzie się podczas festiwalu. W tym roku statuetki odbiorą poetki i ich tłumacze. Gala w reżyserii Agaty Puszcz odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wstęp tylko dla posiadaczy zaproszeń.

Gdzie nabyć festiwalowe hity?

W trakcie wydarzenia będzie można zajrzeć do partnerskiej księgarni Wydawnictwa Marpress przy Targu Rybnym 10B. W bogatej ofercie znajdują się m.in. książki autorstwa gości festiwalu oraz tegoroczne tomy EPW z festiwalową zniżką. W piątek, 10 czerwca 2022 r. w księgarni odbędą się warsztaty czytania poezji dla dorosłych odbiorców – zapisy: marta@marpress.pl. Warsztat poprowadzi Zuzanna Sala.

 

 

Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności 2022

  • 9-11 czerwca 2022 r.
  • miejsca: Instytut Kultury Miejskiej, 100cznia, NOMUS. Nowe Muzeum Sztuki, Księgarnia Marpress, Gdański Teatr Szekspirowski, Olivia Garden, WL4 Mleczny Piotr
  • wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
  • spotkania z zagranicznymi gośćmi będą tłumaczone na język polski
  • dostępne będzie również tłumaczenie spotkań na język angielski

Więcej informacji i program znajdują się na stronie internetowej Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności