Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wystawa inna niż wszystkie. Każdy będzie mógł kupić eksponat z muzeum, aby pomóc potrzebującym

Wystawa inna niż wszystkie. Każdy będzie mógł kupić eksponat z muzeum, aby pomóc potrzebującym

Obraz Jacka Maślankiewicza

Przez blisko miesiąc w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku będzie można oglądać prace znanych artystów, które w marcu 2018 r. trafią na licytację. Dochody ze sprzedaży eksponatów z wystawy „Bliźniemu swemu…" wspomogą podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

 

Na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta zaprezentowanych zostanie 55 obrazów i grafik z kolekcji stworzonej w latach 2016-2017, obejmującej łącznie 233 dzieła sztuki. Wszystkie zostały pozyskane dzięki życzliwości instytucji kultury albo samych artystów i członków ich rodzin. Do Gdańska zawitają m.in. prace Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego, Jacka Maślankiewicza czy Tadeusza Dominika.

 

Zobacz, zanim zostaną sprzedane

Podstawowymi zadaniami muzeów są ochrona dziedzictwa kulturowego oraz popularyzacja jego znaczenia. Dlatego też instytucje kultury raczej pozyskują zbiory, niż je sprzedają. „Bliźniemu swemu…” jest pod tym względem wyjątkowa. Jej główne założenie polega na sprzedaży pokazywanych w różnych muzeach eksponatów.

– W Ratuszu Głównego Miasta zaprezentujemy prace rodzimych, współczesnych artystów, na przykład grafikę i fotografię Zdzisława Beksińskiego, przekazane Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta przez Muzeum w Sanoku. Będzie można je zobaczyć w Gdańsku jeszcze zanim zostaną sprzedane – mówi Dorota Powirska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, kurator wystawy.

Wszystkie dzieła sztuki trafią na aukcję organizowaną w Rzeszowie 4 marca 2018 r. Środki pozyskane ze sprzedaży dzieł wspomogą Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Celem tego przedsięwzięcia jest nie tylko zgromadzenie środków finansowych, ale również promocja idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym poprzez kulturę wysoką.

 

Wystawa „Bliźniemu swemu…”

 • wernisaż: 11 stycznia 2018 r., czwartek, godz. 17.00
 • wystawa czynna: 12 stycznia 2018 r. – 11 lutego 2018 r.
 • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
 • Ratusz Głównego Miasta
 • Sala Kasy Miejskiej (II piętro)
 • ul. Długa 46/47
 • Gdańsk
 • godziny otwarcia:
  wtorek, godz. 10.00-13.00
  środa, godz. 10.00-16.00
  czwartek, godz. 10.00-18.00
  piątek, godz. 10.00-16.00
  sobota, godz. 10.00-16.00
  niedziela, godz. 11.00-16.00
 • ceny biletów (w ramach wstępu do muzeum):
  normalny – 12 zł
  ulgowy – 6 zł
  rodzinny – 20 zł

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

 • 8 lutego 2018 r., czwartek, godz. 17.00
 • wstęp – wolny

 

Bliźniemu swemu plakat

 

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta zostało zarejestrowane w grudniu 1981 r. we Wrocławiu. Od tego czasu rozszerzyło swoją działalność na cały obszar Polski. Praca prowadzona jest w 65 kołach terenowych. Codzienną opieką objętych jest ponad 4000 podopiecznych. Działania Towarzystwa i powiązanej z nim fundacji Bliźniemu Swemu nie ograniczają się jedynie do pomocy bezdomnym. Podopiecznymi organizacji są również osoby, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w tym dzieci i osoby starsze.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.