Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/05/IMG-20240607-WA0003.jpg Wyścigi na wodzie i festyn edukacyjny na lądzie. Rozpoczęły się III Regaty o Puchar Marszałka [RELACJA]

Wyścigi na wodzie i festyn edukacyjny na lądzie. Rozpoczęły się III Regaty o Puchar Marszałka [RELACJA]

Fot. Michał Piotrowski / UMWP
21.05.2024
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
21.05.2024

W piątek, 7 czerwca 2024 r. na jeziorze Brodno na Kaszubach odbywają się III Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. W wyścigach tradycyjnie wystartują uczniowskie drużyny oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.

AKTUALIZACJA, 7 czerwca 2024 r., godz. 10.30

W Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu „Złota Góra” w Brodnicy Górnej na terenie gminy Kartuzy rozpoczęły się III Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. Jako pierwsi na wody jeziora Brodno wypłynęli uczniowie ze szkół podstawowych wraz ze swoimi opiekunami, którzy startują w kategoriach dla młodzieży początkującej i młodzieży zaawansowanej.

Natomiast na lądzie trwa festyn poświęcony edukacji morskiej i żeglarskiej. Przygotowane zostały również konkursy, gry i zabawy. Każdy może spróbować swych sił np. w rozgrywkach Spy Guy Pomorskie.

*  *  *

Impreza rozpocznie się o godz. 9.00 w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu „Złota Góra” w Brodnicy Górnej na terenie gminy Kartuzy.

Sportowa rywalizacja oraz edukacja

W regatach na wodach jeziora Brodno wezmą udział uczniowie ze szkół podstawowych wraz ze swoimi opiekunami, którzy wystartują w kategoriach dla młodzieży początkującej i młodzieży zaawansowanej. Oficjalne reprezentacje samorządów lokalnych z terenów naszego województwa zmierzą się w odrębnym wyścigu. Wszyscy żeglarze pływać będą na łodziach żaglowych zakupionych przez samorząd województwa pomorskiego w ramach projektu „100 łodzi na 100 lecie zaślubin Polski z morzem”.

Podczas regat nie zabraknie również atrakcji na lądzie, gdzie zorganizowany zostanie koncert szantowy oraz festyn poświęcony edukacji morskiej i żeglarskiej. Będzie tam można zapoznać się z budową łodzi i pracami bosmańskimi, a także przydatną wiedzą z zakresu nawigacji i meteorologii. Edukatorzy poprowadzą zajęcia z matematyki pod żaglami, a także przedstawią najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa na wodzie, podstaw ratownictwa oraz zdrowego stylu życia i ekologii.

Dodatkowo, przygotowane zostaną konkursy, gry i zabawy. Chętni będą mogli spróbować swych sił np. w grze Spy Guy Pomorskie, która pozwala poznać historię, kulturę i przyrodę naszego regionu. Planszę stanowi bowiem umowna mapa województwa pomorskiego, na której znajdują się najciekawsze zabytki i atrakcje turystyczne. Celem uczestników jest znalezienie na niej poszlak, które pozwolą schwytać Smętka, czyli kaszubskiego diabła.

Wydarzenie w Brodnicy Górnej odbędzie się w ramach Regionalnego programu wyrównywania szans edukacyjnych uczniów pomorskich szkół, realizowanego dzięki wsparciu Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027. Jego współorganizatorami są Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Gmina Kartuzy oraz Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracji dostępne są na stronie internetowej: www.lamelkakartuzy.pl

*  *  *

Przypomnijmy, że I Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego odbyły się w 2022 r. we Wdzydzach. Na starcie stanęło wówczas 51 załóg, a zwyciężyły uczniowskie drużyny z Kobylnicy i Cedr Wielkich oraz samorządowcy z gminy Sierakowice. Rok później odbyły się II Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego, w których na starcie stanęło 47 załóg. W kategoriach młodzieżowych ponownie zwyciężyły drużyny z Kobylnicy i Cedrów Wielkich, a wśród samorządowców reprezentanci gminy Kosakowo.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.