Najwięcej ofert pracy zgłaszają pracodawcy w Gdańsku, w Sopocie występuje najniższa stopa bezrobocia, Gdynia może pochwalić się wysokim wskaźnikiem przedsiębiorczości. To tylko kilka ważnych elementów rocznego podsumowania metropolitalnego rynku pracy.
Poszukiwani są pracownicy sektora IT, spawacze, monterzy, cieśle, a nawet pracownicy niewykwalifikowani. Tak dobrze na pomorskim rynku pracy jeszcze nie było.
Coraz niższe bezrobocie
Według raportu opublikowanego przez Obszar Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot, w 2017 roku zarówno wielkość, jak i stopa bezrobocia zmniejszyły się we wszystkich miastach i powiatach wchodzących w skład stowarzyszenia. Najniższa stopa bezrobocia odnotowana została w Trójmieście. W Sopocie odsetek poszukujących zatrudniania wyniósł 2 proc. w Gdańsku i Gdyni 2,9 proc., w powiecie kartuskim 3,5 proc. Gorsze wyniki uzyskał natomiast powiaty malborski oraz nowodworski, gdzie stopa bezrobocia zatrzymała się na poziomie 12,8 oraz 14,2 proc. W skali całego obszaru metropolitalnego stopa bezrobocia osiągnęła poziom 4,5 proc. i była niższa niż w przypadku województwa pomorskiego (5,5 proc.) oraz całego kraju (6,6 proc.). – Dane z metropolitalnego rynku pracy nie są bardzo dobre wyłącznie w odniesieniu do naszego regionu, a nawet kraju. Plasujemy się w ścisłej czołówce europejskich obszarów metropolitalnych, wyprzedzając m.in. Kopenhagę, Barcelonę czy Rotterdam – podsumowuje Michał Glaser, dyrektor Biura Metropolia Gdańsk – Gdynia – Sopot. – Pod względem średniorocznego wzrostu liczby zatrudnionych wyprzedziliśmy m.in. Toronto, Londyn i Brukselę – dodaje.
Pracodawca szuka pracownika
Równie dobrych informacji dostarczyli przedsiębiorcy, którzy w ciągu roku zgłosili ponad 81 tys. ofert zatrudnienia. Najwięcej pracowników poszukiwali w Gdańsku (22 037 ogłoszeń), Gdyni (14 439), powiecie kartuskim (13 543) oraz wejherowskim (8251). Tak duże zapotrzebowanie na pracowników spowodowało, że część pracodawców chętnie zatrudniała naszych wschodnich sąsiadów. Na obszarze metropolitalnym zarejestrowano łącznie 115 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi (o 105 proc. więcej niż w 2016 r.). Najwięcej z nich złożonych zostało w Gdańsku (62 806), Gdyni (20 061) oraz powiecie kartuskim (13 341), najmniej zaś w powiatach malborskim (228) i lęborskim (691). – Wiele wskazuje na to, że w nadchodzącym roku zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy czy Białorusi będzie jeszcze większe – przewiduje Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. – Kadr szukają sektory turystyczny, hotelarski, gastronomiczny i transportowy. Właściwie, z każdej gałęzi gospodarki otrzymujemy sygnały o trudnościach w zaspokajaniu potrzeb kadrowych – dodaje. Potwierdza to Tomasz Limon, reprezentujący Pracodawców Pomorza. W jego opinii, popyt na pracę ma już charakter nie tylko regionalny czy ogólnokrajowy. Nowych pracowników szukają dziś pracodawcy na terenie całej Europy, co wiąże się z bardzo dobrą koniunkturą gospodarczą na Starym Kontynencie.
Jak zdobyć pracowników?
W najbliższych miesiącach planowane są dalsze działania aktywizujące osoby poszukujące zatrudnienia. – Już 18 kwietnia 2018 r. po raz siódmy zorganizujemy Metropolitalne Targi Pracy, jedno z najważniejszych wydarzeń obszaru HR nie tylko w naszym regionie, ale i całym kraju – zapowiada Aleksandra Dulkiewicz, z-ca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. – Inicjatywa ta jest szczególna, nie tylko ze względu na swój metropolitalnych charakter, ale i na ofertę wystawienniczą, która nie ogranicza się tylko do przeglądu ofert pracy, ale przede wszystkim pozwala młodym ludziom odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy m.in. poprzez cykl warsztatów, konferencji i spotkań z ekspertami – dodaje. Podobnych wydarzeń będzie jednak więcej. – Na obszarze metropolitalnym realizowane będą działania w ramach ZIT, kierowane do osób długotrwale bezrobotnych, natomiast w samej Gdyni zorganizowane zostaną m.in. majowe targi pracy oraz giełda transportowa – zapowiada Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – Będziemy także rozwijać politykę prorodzinną, aby do Gdyni przyciągać nowych mieszkańców oraz wspierać rozwój małej przedsiębiorczości, która w Gdyni już teraz czuje się bardzo dobrze – dodaje.
Obcokrajowcy poszukiwani
Coraz częściej i coraz chętniej zatrudniamy pracowników spoza Polski. Pomorski Urząd Wojewódzki nie nadąża z wydawaniem pozwoleń na pracę i jest to duży problem. Gdańsk oddelegował więc urzędników do pomocy, by usprawnić i przyspieszyć pracę. Wśród zatrudnianych cudzoziemców 95 proc. stanowią obywatele Ukrainy, a 4,5 tys. Białorusinów, 1,5 tys. Mołdawian i kilkuset Rosjan również znajdzie u nas pracę.
W skład obszaru metropolitalnego wchodzą: Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz powiaty: gdański, kartuski, malborski, lęborski, pucki, tczewski i nowodworski. |
Zobacz prezentację: Sytuacja na metropolitalnym rynku pracy