Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wypożyczaj, recenzuj i wygrywaj nagrody. Wyzwanie czytelnicze dla pomorskich fanów książek

Wypożyczaj, recenzuj i wygrywaj nagrody. Wyzwanie czytelnicze dla pomorskich fanów książek

Regał z książkami

Kto przeczyta najwięcej książek? Wyzwanie czytelnicze WyPożyczone to pomysł autorki bloga Rudym Spojrzeniem. Do akcji włączyły się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni i Biblioteka Miejska w Łebie. Już teraz można zgłaszać się do zabawy.

 

Jak wziąć udział w wyzwaniu?

 

Pokaż innym, co czytasz

Główne zasady zabawy to publikowanie recenzji na temat książek, które pożyczyliśmy (zarówno z biblioteki, jak i od znajomych, rodziny czy przyjaciół) i przeczytaliśmy w ciągu całego roku. Swoje spostrzeżenia na temat lektur można zamieszczać w mediach społecznościowych, na blogach lub na portalach czytelniczych. Co kwartał najbardziej aktywne osoby mogą liczyć na książki i gadżety czytelnicze. Na koniec roku osoba, która zgłosi najwięcej przeczytanych i opisanych książek, otrzyma specjalną nagrodę. – W edycji WyPożyczone 2018 do tej pory zgłosiły się 24 osoby – mówi Marta Kraszewska, autorka bloga Rudym Spojrzeniem. – Każdy może określić swój indywidualny cel, czyli liczbę przeczytanych i wypożyczonych książek. W tej chwili te liczby wahają się od 15 aż do 50 przez cały rok – dodaje.

Czytelnicze wyzwanie WyPożyczone organizowane jest po raz drugi. W 2017 r. wzięły w nim udział 24 osoby, które łącznie opublikowały i napisały 366 recenzji. Pojawiały się pozycje z literatury kobiecej, dziecięcej oraz kryminały. Najaktywniejsza osoba przeczytała aż 86 książek. Początkowo projekt wspierała tylko Biblioteka Miejska w Łebie. Po trzech miesiącach dołączyła Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, a w edycji 2018 również Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni.

 

Zajrzyj do biblioteki

Zabawa WyPożyczone to też świetna okazja do promowanie działalności bibliotek, które na przestrzeni ostatnich lat przeszły ogromne zmiany. Stały się mediatekami, miejscami spotkań i spędzania wolnego czasu, a księgozbiór jest coraz lepszy i bardziej aktualny. – Jestem użytkownikiem bibliotek miejskich od wielu lat. Właściwie od samego dzieciństwa – zaznacza Marta Kraszewska. – To panie bibliotekarki z Łeby, zaraz po rodzicach, zarażały mnie pasją do czytania. Zauważyłam w ostatnich latach ogromny postęp, jeśli chodzi o księgozbiór, jak i wyjście naprzeciw potrzebom czytelników. Widać odejście od stereotypowego wizerunku bibliotek publicznych, w których siedzi starsza pani, niezbyt miła, warcząca w odpowiedzi na zadane pytanie. Jednocześnie zauważyłam, że wiele osób zniechęconych w przeszłości właśnie takim podejściem, nie zdaje sobie sprawy ze zmian, jakie zachodzą – wyjaśnia inspirację do zorganizowania konkursu Kraszewska.

Więcej informacji oraz zgłoszenia do konkursu na blogu Rudym Spojrzeniem.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.