Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/PHOTO-2023-04-18-11-52-14-2.jpg Wygrali konkurs, popłyną Pogorią w rejs

Wygrali konkurs, popłyną Pogorią w rejs

Zeszłoroczny rejs Pogorią po Morzu Śródziemnym. FOT. ZE ZBIORÓW DES UMWP
19.03.2024
Anna  Skrzynecka
Anna
Skrzynecka
AUTOR
Anna  Skrzynecka
Anna
Skrzynecka
19.03.2024

W wyjątkowym konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego. Zadaniem było nagranie krótkiego filmu o osobach związanych z morzem i żeglarstwem. Z 54 zgłoszonych prac, komisja wyłoniła 36 laureatów. Zwycięzcy 29 marca 2024 r. wyruszą w rejs do Włoch. Wyprawa będzie trwać tydzień, co oznacza, że uczniowie wraz z nauczycielami spędzą święta na pokładzie legendarnego żaglowca Pogorii.

Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „Pomorskie Żagle Talentów”. Organizatorem wydarzenia jest Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Co trzeba było zrobić?

Każdy uczestnik musiał nagrać film i umieścić wraz z opisem na portalu internetowym. Można było zgłosić tylko jeden materiał. Film miał trwać 2-3 minuty i opowiadać o osobach związanych z morzem lub żeglarstwem. Na celowniku były ich pasje i osiągnięcia zawodowe, naukowe oraz sportowe. Do konkursu zostało zgłoszonych 54 prac, a z nich komisja wyłoniła 36 laureatów.

Nagrodą jest tygodniowy rejs

To druga edycja konkursu, w którym nagrodą jest morska wyprawa. Organizatorem rejsu jest Pomorski Związek Żeglarski. Dzięki ich ofercie 36 uczniów wraz z czterema nauczycielami przeżyje niezapomniane przygody na Morzu Śródziemnym. Poza poznaniem warunków życia na morzu oraz poszerzeniem swoich umiejętności o podstawy nawigacji, grupa laureatów zapozna się z zasadami bezpiecznego zachowania na wodzie.

– Bardzo się cieszymy z dużego zainteresowania konkursem. Z tego, że młodzi ludzie pasjonują się morzem i żeglarstwem zwłaszcza, że od lat staramy się edukować uczniów w tym zakresie. Zajęcia na wodzie to nie tylko żeglarska przygoda, ale i praktyczna nauka cennych w dzisiejszym świcie umiejętności takich jak praca zespołowa, odpowiedzialność czy szybkie podejmowanie decyzji – mówi Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.

Umowa na organizację rejsu między samorządem województwa pomorskiego a Pomorskim Związkiem Żeglarskim została podpisana 14 marca. W piątek, 29 marca 2024 r. odbędzie się uroczystość inaugurująca tegoroczny rejs. Od razu po spotkaniu młodzież wyruszy w swoją żeglarską przygodę. Koniec rejsu zaplanowano na 6 kwietnia w porcie w Genui.

Konkurs Pomorskie Żagle Talentów jest częścią projektu Zdolni z Pomorza – wsparcie regionalne, który jest finansowany z funduszy europejskich.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.