Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „Pomorskie Żagle Talentów”. Organizatorem wydarzenia jest Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Co trzeba było zrobić?

Każdy uczestnik musiał nagrać film i umieścić wraz z opisem na portalu internetowym. Można było zgłosić tylko jeden materiał. Film miał trwać 2-3 minuty i opowiadać o osobach związanych z morzem lub żeglarstwem. Na celowniku były ich pasje i osiągnięcia zawodowe, naukowe oraz sportowe. Do konkursu zostało zgłoszonych 54 prac, a z nich komisja wyłoniła 36 laureatów.

Nagrodą jest tygodniowy rejs

To druga edycja konkursu, w którym nagrodą jest morska wyprawa. Organizatorem rejsu jest Pomorski Związek Żeglarski. Dzięki ich ofercie 36 uczniów wraz z czterema nauczycielami przeżyje niezapomniane przygody na Morzu Śródziemnym. Poza poznaniem warunków życia na morzu oraz poszerzeniem swoich umiejętności o podstawy nawigacji, grupa laureatów zapozna się z zasadami bezpiecznego zachowania na wodzie.

– Bardzo się cieszymy z dużego zainteresowania konkursem. Z tego, że młodzi ludzie pasjonują się morzem i żeglarstwem zwłaszcza, że od lat staramy się edukować uczniów w tym zakresie. Zajęcia na wodzie to nie tylko żeglarska przygoda, ale i praktyczna nauka cennych w dzisiejszym świcie umiejętności takich jak praca zespołowa, odpowiedzialność czy szybkie podejmowanie decyzji – mówi Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.

Umowa na organizację rejsu między samorządem województwa pomorskiego a Pomorskim Związkiem Żeglarskim została podpisana 14 marca. W piątek, 29 marca 2024 r. odbędzie się uroczystość inaugurująca tegoroczny rejs. Od razu po spotkaniu młodzież wyruszy w swoją żeglarską przygodę. Koniec rejsu zaplanowano na 6 kwietnia w porcie w Genui.

Konkurs Pomorskie Żagle Talentów jest częścią projektu Zdolni z Pomorza – wsparcie regionalne, który jest finansowany z funduszy europejskich.