Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/1-5-scaled.jpg Wybierasz szkołę? Podpowiadamy, że zawody stoczniowe są na topie

Wybierasz szkołę? Podpowiadamy, że zawody stoczniowe są na topie

Fot. materiał prasowy firmy Markos
16.05.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
16.05.2023

Szkoły, które kształcą w zawodach stoczniowych przeżywają renesans podobnie jak pomorskie stocznie. Budują coraz więcej jednostek dla międzynarodowych armatorów, remontują statki, a praca w nich znowu jest dobrze płatna. Stocznie potrzebują kadry i specjalistów, a samorząd stara się unowocześniać ofertę kształcenia i dostosowywać ją do rynku pracy.

Przemysł stoczniowy kilkanaście lat temu przeżywał kryzys. Część z polskich stoczni upadała, część została sprywatyzowana i przetrwała, a niektóre rozpadły się na mniejsze spółki. Ale to się zmieniło. Branża stoczniowa znowu się liczy.

– Staramy się dostosowywać szkolnictwo zawodowe w regionie do potrzeb rynku pracy. Dlatego z myślą o kadrach dla przemysłu stoczniowego unowocześniamy profile kształcenia – tłumaczy dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Adam Krawiec.

Chodzi o takie kierunki jak m.in.: technik budowy jednostek pływających, monter, technik elektryk również na jednostkach pływających czy technik eksploatacji portów i terminali.

– Ze względu na nadmorskie położenie zachęcamy młodych ludzi do wyboru zawodów związanych z branżą morską – mówi dyrektor Krawiec.

Szkoły przyszłości

W regionie mamy siedem szkół branżowych, które prowadzą kształcenie w zawodach stoczniowych i ściśle współpracują ze stoczniami. Na przykład Powiatowy Zespół Szkół w Kłaninie kształci kadry na potrzeby Stoczni Nauta w Gdyni. Chodzi m.in. o monterów kadłubów jednostek pływających. Nauka przedmiotów teoretycznych odbywa się w szkole, na zajęcia praktyczne uczniowie dowożeni są do Gdyni. Z kolei Zespół Szkół w Nowym Dworze Gdańskim przygotowuje uczniów do pracy przy budowie jachtów i łodzi, kształci monterów na poziomie szkoły branżowej I stopnia. W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni znajduje się Technikum Budowy Okrętów im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, które edukuje techników budowy jednostek pływających. Co roku tworzona jest 32-osobowa klasa, która cieszy się dużym zainteresowaniem.

– Absolwenci mogą pracować m.in. przy konstrukcji i technologii kadłubów okrętowych, urządzeń i systemów siłowni okrętowych i wyposażenia maszynowego. Zdobywają kwalifikacje w zakresie technik komputerowych niezbędnych w branży okrętowej – wylicza wicedyrektor placówki Rafał Miłosz. – O jakości kształcenia świadczy srebrna odznaka w ogólnopolskim rankingu techników „Perspektywy 2022” oraz sukcesy uczniów i absolwentów w międzynarodowym konkursie World Skills, który promuje nowoczesne rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym – dodaje wicedyrektor CKZiU nr 1 w Gdyni.

Natomiast uczniów w Szkołach Okrętowych i Technicznych Conradinum w Gdańsku kształci wykwalifikowana kadra pedagogiczna zwłaszcza w zakresie nauki zawodu.

–  Po szkole młodzież z powodzeniem znajduje pracę w wyuczonym zawodzie, także za granicą – przyznaje wicedyrektor szkoły Weronika Lewandowska.

Obok Conradinum kształceniem w branży morskiej zajmuje się Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz Zespół Szkół Morskich w Gdańsku. Ten ostatni kształci techników nawigatorów morskich, techników mechaniki okrętowej, techników żeglugi śródlądowej. Natomiast Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Rumi ma klasę o profilu monter kadłubów jednostek pływający na poziomie szkoły branżowej. Placówka ściśle współpracuje ze Stocznią Marynarki Wojennej w Gdyni.

Nowy profil na Pomorzu Środkowym

Od września w słupskim „mechaniku” wystartuje klasa, w której kształcić się będą przyszli specjaliści od budowy jachtów i łodzi. Klasa powstała dzięki współpracy szkoły z firmą Markos, jednym z największych pracodawców na Pomorzu Środkowym. Firma specjalizuje się w produkcji łodzi i jachtów.

– Uruchomienie tego kierunku kształcenia to ogromna szansa dla regionu, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy myślą o ciekawej pracy przy światowych projektach, a takie realizuje Markos – podkreśla dyrektor ZSMiL w Słupsku Barbara Zakrzewska. –To otwiera przed uczniami nowe perspektywy rozwoju i odbudowuje tradycje stoczniowe na Pomorzu Środkowym – dodaje dyrektorka.

Zajęcia teoretyczne będą odbywały się w szkole, a praktyczna nauka zawodu w firmie Markos.

 – Umożliwimy uczniom prace przy wyrobach, które z naszego zakładu w Głobinie trafiają na wody całego świata. Jako firma mamy już uznaną markę w świecie, którą chcemy rozwijać przy udziale młodych ludzi – zaznacza prezes Markos Cezary Koseski. – Już teraz wśród pracowników Markos są absolwenci „mechanika”, którzy trafili do zakładu w ramach odbywania praktyk zawodowych i później zdecydowali się związać z firmą na dłużej. Obecnie odbiorcami produktów firmy Markos są firmy m.in.: z Niemiec, Kanady, Finlandii, USA, Chin, Kuwejtu, Tajlandii, Turkmenistanu, Kataru czy Turcji – podkreśla prezes.

Nie tylko praktyczna nauka zawodu

Szkoły branżowe kładą nacisk na udział uczniów w innych projektach edukacyjnych, które poszerzają ich kompetencje. Od pierwszej klasy młodzież uczestniczy w specjalistycznych i certyfikowanych szkoleniach.

– Zapewniamy bezpłatne badania lekarskie, praktyki zawodowe oraz staże wakacyjne, nad którymi czuwa kierownik szkolenia praktycznego. W ramach praktyk uczniowie pracują na statkach, remontują je albo przygotowują kadłub do wodowania. Współpracują z nami: Stocznia Crist, PGZ Stocznia Wojenna, Stal-Cone,  firma Gafako – wymienia Rafał Miłosz dyrektor technikum w Gdyni.

Również uczniowie Conradinum w Gdańsku od pierwszej klasy mają praktyczne zajęcia w stoczniach (Stocznia Gdańska, Remontowa Shipbuilding) na wydziałach produkcyjnych i wyposażeniowych.

–  Uczniowie trzeciej klasy mają kurs cięcia gazowego i sczepiania elektrycznego zakończony egzaminem i certyfikatem – tłumaczy Weronika Lewandowska z Conradinum.

Uczniowie szkół branżowych często włączani są w unijne projekty oraz programy motywacyjne, wspierani są w ramach doradztwa zawodowego, a także biorą udział w specjalistycznych kursach zawodowych. Dodatkowo uczniowie mogą zrobić kurs prawa jazdy różnych kategorii.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.