Pomorze oferuje bardzo dobre stoki narciarskie w Wieżycy czy Przywidzu. Jeśli jednak zapragniemy poszusować w wysokich górach, to najlepiej pojechać koleją. Jak dojechać pociągiem do popularnych ośrodków narciarskich?
Kaszubskie stoki to bardzo dobry wybór na narty. W Wieżycy pojeździmy nawet za 1 grosz. Jeśli jednak chcemy pojeździć w wysokich górach, to do Zakopanego, Szklarskiej Poręby czy Krynicy bez problemów dojedziemy bezpośrednim pociągiem z Trójmiasta.
Tatry i Podhale
Pomorze z Zakopanym łączy nocnyny pociąg TLK Karpaty, który wyjeżdża z Gdańska codziennie o godzinie 19.30 i o 6.48 przyjeżdża do Zakopanego. W składzie znajdują się wagony sypialne oraz kuszetki. W związku z dużą liczbą pasażerów w piątki 26 stycznia, 2 i 9 lutego pojedzie specjalny pociąg Karpaty-Bis. Dodatkowe połączenie powrotne zaplanowano na soboty 3 i 10 lutego.
Oprócz połączenia nocnego, oferta PKP Intercity obejmuje również dwa połączenia dzienne. Pierwsze to kursujący w poniedziałki i soboty pociąg EIC Giewont. Jest to najszybszy skład znad Bałtyku w Tatry. Podróż trwa niecałe 9 godzin. Skład wyjeżdża z Gdańska o godzinie 4.47, a do Zakopanego przyjeżdża o 13.15. Drugim pociągiem jest IC Witkacy. Połączenie to obsługiwane jest komfortowym składem typu Flirt. Podróż przez Bydgoszcz, Łódź i Częstochowę zajmie 11 godzin. Wyjazd z Gdańska zaplanowany jest na godzinę 9.14. Do stacji końcowej pociąg dojedzie o godzinie 20.16
Karkonosze czekają
Na liczne trasy zjazdowe w Szklarskiej Porębie oraz biegowe w Jakuszycach również z łatwością można dojechać z Pomorza pociągiem. O 21.34 z gdańskiego dworca odjeżdża TLK Rozewie. Skład jedzie przez: Poznań, Ostrów Wielkopolski, Wrocław i Jelenią Górę. Do Szklarskiej Poręby Górnej przyjedzie o godzinie 8.57. Aby dojechać do Jakuszyc wystarczy na dworcu w Szklarskiej Porębie Górnej przesiąść się na szynobus jadący w kierunku czeskiego Liberca. Dojazd do Karpacza wymaga przesiadki na autobus w Jeleniej Górze. Pojazdy PKS Tour Jelenia Góra odjeżdżają średnio co 30 minut.
W Kotlinę Kłodzką
Liczne trasy zjazdowe oferuje położony w Górach Orlickich Zieleniec. Pod same stoki pociągiem jednak nie dojedziemy. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w uzdrowisku Duszniki-Zdrój. Pomorze z uzdrowiskami Kotliny Kłodzkiej łączy grupa wagonów w nocnym pociągu TLK Rozewie, Wagony do Kudowy-Zdrój przez Duszniki-Zdrój kursują w piątki i soboty. Na dusznicki dworzec skład przyjeżdża o godzinie 8.52. Pomiędzy Dusznikami a Zieleńcem, średnio co około 70 minut kursują Ski-Busy.
Bieszczady i Beskidy
Do Krynicy-Zdroju pojedziemy na pokładzie tego samego pociągu, co do Zakopanego. TLK Karpaty do Krynicy dojedzie o godzinie 8.24. Bezpośredni dojazd w serce Bieszczad, do Ustrzyk Dolnych czy Polańczyka, nie jest niestety możliwy. Najdalej składy dojeżdżają do stacji Jasło, gdzie trzeba się przesiąść do autobusów. Do Jasła podczas ferii kursują dwa pociągi. Pierwszy z nich to nocny TLK Karpaty, który na Podkarpacie dojeżdża o godzinie 7.08. Drugim składem jest wyjeżdżający z Gdańska o 7.30, a docierający do stacji końcowej o 18.40 pociąg TLK Małopolska. Autobusy w Bieszczady odjeżdżają z jasielskiego dworca kilkanaście razy dziennie.
Liczne trasy zjazdowe i wyciągi znajdziemy również w Ustroniu, Szczyrku i Wiśle. Dojazd w Beskid Śląski wymaga jednak przesiadki w Katowicach. Do górnośląskiej metropolii dojedziemy bez problemów na przykład pociągami Pendolino. Do Katowic kursuje też nocny pociąg IC Pogoria. Wyrusza on z Gdańska o godzinie 21.01 i do stacji końcowej przyjeżdża o 5.18. W dalszą podróż w góry należy udać się na pokładzie pociągów osobowych Kolei Śląskich.
W związku z licznymi pracami modernizacyjnymi na liniach kolejowych, przez zakupem biletu sprawdź aktualny rozkład jazdy na stronie internetowej PKP Intercity.