Rozpoczęły się obchody 10-lecia agresji Rosji na Ukrainę i dwóch lat od pełnowymiarowej wojny. Jednym z pierwszych wydarzeń była debata w Europejskim Centrum Solidarności. Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród dla osób, którym wojna za wschodnią granicą Polski nie jest obojętna, uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy i aktywistów wspierających społeczność ukraińską w Gdańsku i na Pomorzu.
Debata odbyła się w ramach wydarzeń pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”, która odbywają się w rocznicę wojny i 10-lecia napaści Rosji na Ukrainę.
Medale Marszałka Województwa
Każdy z nas, niezależnie od tego, czy jest cywilem czy żołnierzem, ma potencjał, aby stać się bohaterem w czasach wojny poprzez prosty akt dobroci i współczucia.
– To nasze codzienne działania, małe gesty i decyzje, które sprawiają, że świat staje się lepszym miejscem, nawet w najtrudniejszych warunkach – mówił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Dlatego dzisiaj pragniemy uhonorować tych, którzy okazali się prawdziwymi bohaterami, stając w obronie wartości humanitarnych i wspierając tych, którzy potrzebowali pomocy najbardziej – dodał.
Medalem marszałka województwa pomorskiego De Nihilo Nihil Fit (łac. Z niczego nic nie powstaje) nagrodzono Darię Dashe Balabai, artystkę i aktywistkę, reżyserkę filmów dokumentalnych oraz koordynatorkę pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Wyróżniono też Olgę Golińską, specjalistkę wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej, koordynatorkę programu dla migrantów „Cześć”.
– Jesteście dla mnie wzorem, jak w trudnych czasach ogarniętych zawieruchą wojenną zachowywać się jak należy. Z waszego działania wyciągam wielką naukę, że miłość, szacunek i opieka dla drugiego człowieka w trudnych czasach jest rzeczą bezwarunkową i za to wam dziękuję i gratuluję – mówił wicemarszałek.
Medal trafił też do Jurija Zabijaki, dziennikarza z Odessy, członka Związku Ukraińców w Gdańsku i Pomorskiej Rady do Spraw Polityki Migracyjnej. Medale wręczył Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Nagroda od konsula Ukrainy
Wyróżnienia przyznał także Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku. Wśród uhonorowanych była m.in. Agnieszka Zabłocka, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, która od 2014 roku aktywnie pomaga i wspiera uchodźców na Pomorzu.
Debata w ECS
Do debaty „Jak przywrócić pokój w Europie?” zaproszono wszystkich, którym wojna za wschodnią granicą Polski nie jest obojętna. Gośćmi ECS byli m.in. dziennikarze, uchodźcy z Ukrainy czy aktywiści wspierający społeczność ukraińską w Gdańsku i na Pomorzu. Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć na wiele pytań, m.in. Czemu nie udało się powstrzymać wojny? Jakie zagrożenia dla Europy i świata niesie rosyjska agresja? Jak możemy pomagać Ukrainie, czyli czym jest solidarność efektywna.
– To co jest konieczne w tej chwili to przede wszystkim zwycięstwo – mówił Mykoła Kniażyckij.
Uczestnicy debaty podkreślali, że Ukraina europejska to jest przyszłość. Ukraina musi być europejska i to jest tak samo ważne dla Polski, a dla Polski też nie ma przyszłości bez europejskiej Ukrainy.