Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/02/fot.-Dawid-Linkowski-Archiwum-ECS-2024-02-20-172356.jpg „Wy jesteście wzorem, jak należy się zachować”. Nagrody marszałka województwa dla tych, którzy pomagają Ukrainie

„Wy jesteście wzorem, jak należy się zachować”. Nagrody marszałka województwa dla tych, którzy pomagają Ukrainie

Fot. Dawid Linkowski - Archiwum ECS
21.02.2024
Redakcja

Redakcja
AUTOR
Redakcja

Redakcja
21.02.2024

Rozpoczęły się obchody 10-lecia agresji Rosji na Ukrainę i dwóch lat od pełnowymiarowej wojny. Jednym z pierwszych wydarzeń była debata w Europejskim Centrum Solidarności. Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród dla osób, którym wojna za wschodnią granicą Polski nie jest obojętna, uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy i aktywistów wspierających społeczność ukraińską w Gdańsku i na Pomorzu.

Debata odbyła się w ramach wydarzeń pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”, która odbywają się w rocznicę wojny i 10-lecia napaści Rosji na Ukrainę.

Medale Marszałka Województwa

Każdy z nas, niezależnie od tego, czy jest cywilem czy żołnierzem, ma potencjał, aby stać się bohaterem w czasach wojny poprzez prosty akt dobroci i współczucia.

– To nasze codzienne działania, małe gesty i decyzje, które sprawiają, że świat staje się lepszym miejscem, nawet w najtrudniejszych warunkach – mówił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Dlatego dzisiaj pragniemy uhonorować tych, którzy okazali się prawdziwymi bohaterami, stając w obronie wartości humanitarnych i wspierając tych, którzy potrzebowali pomocy najbardziej – dodał.

Medalem marszałka województwa pomorskiego De Nihilo Nihil Fit (łac. Z niczego nic nie powstaje) nagrodzono Darię Dashe Balabai, artystkę i aktywistkę, reżyserkę filmów dokumentalnych oraz koordynatorkę pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Wyróżniono też Olgę Golińską, specjalistkę wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej, koordynatorkę programu dla migrantów „Cześć”.

– Jesteście dla mnie wzorem, jak w trudnych czasach ogarniętych zawieruchą wojenną zachowywać się jak należy. Z waszego działania wyciągam wielką naukę, że miłość, szacunek i opieka dla drugiego człowieka w trudnych czasach jest rzeczą bezwarunkową i za to wam dziękuję i gratuluję – mówił wicemarszałek.

Medal trafił też do Jurija Zabijaki, dziennikarza z Odessy, członka Związku Ukraińców w Gdańsku i Pomorskiej Rady do Spraw Polityki Migracyjnej. Medale wręczył Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Nagroda od konsula Ukrainy

Wyróżnienia przyznał także Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku. Wśród uhonorowanych była m.in. Agnieszka Zabłocka, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, która od 2014 roku aktywnie pomaga i wspiera uchodźców na Pomorzu.

Fot. Dawid Linkowski Archiwum ECS

Debata w ECS

Do debaty „Jak przywrócić pokój w Europie?” zaproszono wszystkich, którym wojna za wschodnią granicą Polski nie jest obojętna. Gośćmi ECS byli m.in. dziennikarze, uchodźcy z Ukrainy czy aktywiści wspierający społeczność ukraińską w Gdańsku i na Pomorzu. Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć na wiele pytań, m.in. Czemu nie udało się powstrzymać wojny? Jakie zagrożenia dla Europy i świata niesie rosyjska agresja? Jak możemy pomagać Ukrainie, czyli czym jest solidarność efektywna.

– To co jest konieczne w tej chwili to przede wszystkim zwycięstwo – mówił Mykoła Kniażyckij.

Uczestnicy debaty podkreślali, że Ukraina europejska to jest przyszłość. Ukraina musi być europejska i to jest tak samo ważne dla Polski, a dla Polski też nie ma przyszłości bez europejskiej Ukrainy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.