Zdrowie
Wstrzymane szczepienia przeciwko COVID-19  grupy zero. Czy zagrożone są też inne grupy? [AKTUALIZACJA]

Wstrzymane szczepienia przeciwko COVID-19 grupy zero. Czy zagrożone są też inne grupy?

Fot. Pixabay.com
18.01.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
18.01.2021

Pacjenci z grupy zero, którzy mieli od 18 stycznia przyjąć pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, nie zostaną zaszczepieni w wyznaczonym terminie. Powodem jest zmniejszenie dostaw od producenta firmy Pfeizer. Z tej przyczyny wstrzymany został transport 330 tys. dawek do szpitali węzłowych z zapasów zgromadzonych w Agencji Rezerw Materiałowych. Szczepienia w DPS mają przebiegać bez zakłóceń.

AKTUALIZACJA Z GODZ.16.10

Podczas konferencji prasowej minister Michał Dworczyk poinformował o zmianie harmonogramu dostaw szczepionek. W poniedziałek, 18 stycznia do Polski trafiło 176 tys. z zaplanowanych 360 tys. dawek. Dzięki temu, w tym tygodniu można będzie zaszczepić ok. 120-140 tys. Szef Agencji Rezerw Materiałowych dodał Kuczmierowski, że szpitale mogą już składać zamówienia na nowe dostawy. W przyszłym tygodniu ma być dostarczone 296 tys. W kolejnych dwóch tygodniach będą dostawy po 320 tys. Niemniej jednak ze względu na drugie dawki, będzie mogło być zaszczepione pierwszy raz ok. 80 tys. pacjentów z grupy zero.

Dworczyk poinformował, że trzeba wydłużyć szczepienia grupy  zero, co jest związane z ograniczeniami w dostawach od Pfizera. Chciałby, aby szczepienia tej grupy zostały zakończone w lutym, ale jest to uzależnione od czynników, na które nie ma wpływu.

Minister Dworczyk ponownie potwierdził, że szczepienia seniorów rozpoczną się zgodnie z planem tj. 25 stycznia. Trwają też szczepienia pensjonariuszy DPS-ow, ZOL-i oraz hospicjów. Zaszczepionych ma być ok. 70 tys. podopiecznych tych placówek.

Według raportu zamieszczonego na portalu gov.pl/szczepimysie do 18 stycznia zostało zaszczepionych 469 466 Polaków.

Zamieszanie z dostawami

Informacja o ograniczeniu dostaw szczepionki Comirnaty pojawiła się 15 stycznia. Była spowodowana tym, że Pfeizer i BioNTech chcą zwiększyć produkcję z 1,3 mld do 2 mld dawek, a proces produkcji preparatu wymaga pewnych modyfikacji.

Dzień później (16 stycznia) szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że: „Musieliśmy zmienić plany na przyszły tydzień. Z grupy 0 do szpitali węzłowych miało wyjechać 330 tys. szczepionek na pierwsze szczepienie. Zdecydowaliśmy się wstrzymać ten transport i zmienić logistykę do momentu zaktualizowania harmonogramu dostaw”.

Nowy harmonogram dostaw trafił do Polski 17 stycznia wieczorem. W programie „Graffiti” 18 stycznia Dworczyk mówił, że „dostawy są w sposób znaczący zmniejszone” i rząd „analizuje możliwości” zakupu szczepionek poza wspólnym mechanizmem UE. Dworczyk dodał, że harmonogram od Pfizera „przewiduje zmniejszone dostawy do 8 lutego”.

– Później mają nastąpić znaczące zwiększenia dostaw, ale to są na razie tylko deklaracje – podkreślił minister.

Wstrzymanie szczepień grupy zero

Nie wiadomo jak długo pacjenci z grupy zero (m.in. personel medyczny i niemedyczny podmiotów leczniczych, farmaceuci i rodzice wcześniaków), będą czekali na pierwszą dawkę szczepionki. Jak zaznaczył Michał Dworczyk: „szczepienie grupy 0 nie zostanie wstrzymane, ale znacząco opóźnione w tym i kolejnych tygodniach”.

– Mam nadzieję, że nasze plany uda się zmodyfikować w taki sposób, żeby jedyną negatywną konsekwencją był nieco dłuższy okres dokończenia szczepienia grupy 0 – tłumaczył Dworczyk.

Natomiast osoby, z tej grupy, które przyjęły pierwszą dawkę mogą czuć się spokojne. Drugie dawki szczepionek zostaną podane w terminie, bo są zapasy.

Chaos ze szczepieniem

Szpitale w związku z sytuacją wstrzymują rejestracje i odwołują wizyty pacjentów z grupy 0. Rzecznicy prasowi tzw. szpitali marszałkowskich, zachęcają do śledzenia stron internetowych. Mają się na nich pojawić informacje o nowych terminach, jak tylko dotrą do szpitali kolejne transze szczepionek.

Na stronie Copernicusa PL możemy przeczytać:

„Uprzejmie zawiadamiamy, że w związku z brakiem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 z Agencji Rezerw Materiałowych na pierwszą dawkę szczepienia dla grupy “0” zmuszeni jesteśmy wstrzymać realizację szczepień dla tej grupy. Więcej informacji na www.copernicus.gda.pl.

Również Szpitale Pomorskie informują o odwołaniu planowanych w tym tygodniu szczepień nowych pacjentów z grupy „0”. Zabezpieczona jest za to wystarczającą liczba szczepionek na potrzeby podania drugich dawek dla pacjentów grupy „0”.

Na stronie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie czytamy:„ Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. na chwilę obecną nie prowadzi rejestracji i szczepień dla osób również spoza grupy „0”. Powiadomimy niezwłocznie o rozpoczęciu szczepień, gdy Agencja Rezerw Materiałowych wznowi dostawy. Więcej informacji na  www.szpital-koscierzyna.pl.

Co z seniorami i pensjonariuszami DPS-ów?

Zgodnie z zapewnieniem szef KPRM nie ulegnie zmianie terminu rozpoczęcia szczepień masowych. Osobom powyżej 70. r.ż. od 25 stycznia zostanie podana pierwsza dawka szczepionki. Dla podopiecznych domów pomocy społecznej z ARM zabezpieczono 120 tys. dawek. W grupie tej znajdą się też pensjonariusze ZOL-i i hospicjów. Wszyscy chętni pensjonariusze mają być zaszczepieni, po raz pierwszy, od 18 do 22 stycznia.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.