Energetyka odnawialna i efektywność energetyczna to priorytetowe kierunki rozwoju naszego regionu. Bank Millennium w specjalnym raporcie Eko-Indeks Millennium sprawdził, jak w skali kraju realizowane są proekologiczne działania. Wyniki są jednoznaczne. Pomorskie jest na pierwszym miejscu wśród polskich województw.
Eko-Indeks Millenium został przygotowany przez Bank Millennium, Urząd Patentowy RP oraz uczelnie wyższe AGH i SGH.
Pomorskie na pierwszym miejscu
Ekonomiści Banku Millennium sprawdzili jak polskie regiony radzą sobie z ekologicznymi innowacjami. Na pierwszym miejscu w Polsce uplasowało się województwo pomorskie. Wartość indeksu dla naszego regionu to 68. Dla porównania drugie w zestawieniu, województwo małopolskie uzyskało 64 punkty, trzecie – Mazowsze 61 punktów. W raporcie zawarto również kilka tzw. subindeksów, czyli określonych kategorii. I tu liderem np. subindeksu efektów eko-innowacji jest też województwo pomorskie. Na drugim miejscu ze sporą stratą do Pomorza uplasowało się województwo łódzkie i małopolskie. Pomorze jest również wiceliderem subindeksu aktywności społeczno-ekonomicznej. W tym przypadku wyprzedziło nas Mazowsze.
Nasze priorytety
Wyniki raportu dobrze potwierdzają przyjęte przez samorząd województwa kierunki rozwoju.
– Energetyka odnawialna oraz efektywność energetyczna to obecnie nasze priorytety. Musimy być przygotowani na nadchodzące zmiany na rynku energii – zaznacza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Chodzi np. o budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
– Na cele energetyczne z Regionalnego Programu Operacyjnego zainwestowaliśmy ponad 900 mln zł. Ale to nie wszystko. Cały czas poprawiamy dostęp do infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej – dodaje marszałek.
Warto tu dodać, że województwo pomorskie w tym zakresie oraz w produkcji energii ze źródeł odnawialnych należy do krajowej czołówki. Produkcja energii elektrycznej w regionie zapewnia prawie 60 proc. jej użycia, z czego ponad połowa pochodzi z OZE. Samorząd województwa sfinansował na przykład budowę Centrum Eko-Innowacji na Politechnice Gdańskiej, gdzie wdrażane będą innowacyjne rozwiązania związane np. z budową eko-miast.
– Co roku organizujemy Pomorskie Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza, a działające na Pomorzu klastry rozwijają obszary ekoefektywności energetycznej w budownictwie i gospodarce morskiej – wylicza marszałek Struk.
Te wszystkie działania wspierają zieloną transformację i tworzą wyjątkowy regionalny „ekosystem” bazujący na dobrych relacjach i współpracy z partnerami.
Patrzymy w przyszłość
Raport ekonomistów jest dobrą okazją do przedstawienia planów samorządu województwa na kolejne lata.
– Przygotowujemy się do realizacji szeregu działań i kontynuacji prowadzonej polityki rozwoju. Będziemy wdrażać takie przedsięwzięcia strategiczne jak np. Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Deklarujemy także dalsze wspieranie rozwoju Pomorskiej Doliny Wodorowej – zapowiada marszałek województwa.
Istotną rolę odegra również licząca już ponad 120 sygnatariuszy Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Klastry z naszego województwa ściśle współpracują ze swoimi europejskimi partnerami.
– Wszystkie te działania i jeszcze wiele innych, które realizujemy przyczynią się do poprawy dynamiki rozwoju gospodarczego naszego regionu. Pozwolą także zniwelować skutki kryzysu klimatycznego – dodaje marszałek.
Eko Indeks Millennium
Czym jest raport? To autorski projekt Banku Millennium, który został przygotowany we współpracy z partnerami merytorycznymi: Urzędem Patentowym RP, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Szkołą Główną Handlową. Indeks składa się z 17 zmiennych pogrupowanych w cztery kategorie: nakłady na eko-innowacje, efekty eko-innowacji, aktywność społeczno-ekonomiczna w tym obszarze oraz efektywność wykorzystania zasobów. Nie jest to jedyne zestawienie, jakie przygotują ekonomiści banku. Warto tu wspomnieć o Indeksie Innowacyjności.