Bez kategorii
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/18.jpg Dożynki

Wojewódzkie Święto Plonów w tym roku on-line. Transmisja mszy z Pelplina

Fot. mat. UMWP
11.09.2020
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
11.09.2020

W związku z sytuacją epidemiologiczną w 2020 r. nie odbędą się tradycyjne Dożynki Wojewódzkie. Nie oznacza to jednak, że rolnicy nie podziękują za plony. Uroczysta msza święta zostanie odprawiona 12 września w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Msza będzie transmitowana on-line.

Przekaz z Pelplina będzie dostępny na antenie Radia Głos oraz w mediach społecznościowych.

Rolnicza tradycja

Tradycja organizowania dożynek liczy już setki lat. – To najważniejsze święto w rolniczym kalendarzu. Dożynki stanowią ukoronowanie całorocznej ciężkiej pracy – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Uroczystości odbywają się zawsze w pierwszej połowie września. A jak takie tradycyjne dożynki wyglądają? – Dożynki rozpoczynają się uroczystą mszą świętą, w której rolnicy dziękują za bezpieczną pracę na roli oraz za wszelkie zebrane plony. Po mszy odbywa się prezentacja dożynkowych wieńców – opowiada wicemarszałek. – To bardzo ważny element rolniczego święta. Połączenie tradycji i pomysłowości twórców. Co ważne, takie wieńce mogą być robione tylko z naturalnych elementów, jak np. zboża czy kwiaty – dodaje. Całym obchodom towarzyszą koncerty lokalnych zespołów, kiermasze rękodzieła czy degustacje regionalnych specjałów kulinarnych. – Ciekawym akcentem dożynek, jest też stosunkowo nowy zwyczaj ustawiania po żniwach przy wjazdach do wsi kompozycji ze słomy, często okazałych rozmiarów. To mogą być postacie gospodarzy, czy zwierząt, co pokazuje pomysłowość i niekiedy poczucie humoru twórców – opowiada Józef Sarnowski. Dożynkowa tradycja jest bardzo piękna, niestety w 2020 r. obchody Święta Plonów będą wyglądać zupełnie inaczej.

Dożynki on-line

Pandemia koronawirusa zmieniła wszystko. – Wpłynęła również na dożynkową tradycję. Każdego roku w wojewódzkich dożynkach uczestniczy kilka tysięcy osób. Ze względów epidemiologicznych zrezygnowaliśmy w tym roku z organizowania tej uroczystości. Ale nie oznacza to, że nie chcemy podziękować za plony. W tym roku będziemy więc on-line – wyjaśnia Sarnowski. Jedynym elementem Święta Plonów będzie dziękczynna msza święta odprawiona w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. – Celebrować ją będzie biskup pelpliński. Udzieli on również błogosławieństwa dla rolników – dodaje. Wierni w mszy mogą uczestniczyć na ogólnych zasadach sanitarnych obowiązujących w kościołach. Uroczystość będzie również transmitowana na antenie Radia Głos, oraz w mediach społecznościowych Samorządu Województwa i Gminy Pelplin.

 

Święto Plonów 2020

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.