Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku wchodzi w skład spółki Copernicus.

Do czego służy urządzenie?

Rezonans (MRI) służy do obrazowania wykorzystującego pole magnetyczne i generowane komputerowo fale radiowe. To badanie o wysokiej jakości, dzięki któremu możliwa jest szczegółowa ocena narządów i tkanek. Sprzęt, który od kilku dni jest na wyposażeniu WCO, ma pole magnetyczne o wartości 1,5 Tesli. Wyposażony jest w unikatową technologię, dzięki której ograniczone jest użycie helu (tylko 7 litrów w stosunku do ok. tysiąca litrów w konkurencyjnych rozwiązaniach), co zmniejsza koszty eksploatacji. Stół do aparatu umożliwia badanie pacjentów o wadze do 250 kg z otworem o średnicy 70 cm.

– Ponadto, sprzęt jest wyposażony w wiele aplikacji, które zapewniają lepsze niż od tej pory analizowanie i opisywanie badań. MRI ma też dedykowane cewki, dzięki którym możliwe jest wykonanie większego spektrum badań. Na przykład długa cewka służy do jednoczasowego badania jamy brzusznej i miednicy – mówi dyrektor WCO Monika Nowaczyk.

Dzięki temu skróci się czas samego badania, które do tej pory trwało od 15 minut do godziny.

Te nowoczesne rozwiązania poszerzyły zakres wykonywanych w WCO w Gdańsku badań. Chodzi m.in. o perfuzję (przepływ krwi) gruczołu krokowego i mózgu (pozwoli na szybsze wdrożenie leczenia onkologicznego), spektroskopię mózgu (w wielu przypadkach pozwala na odstąpienie od biopsji lub decydowałoby o rozległości zabiegu w obrębie tkanki mózgowej), ocenę rozsiewu w kościach (obecnie badanie wykonywane jest przy użyciu tomografu wiąże się z narażeniem pacjenta na promieniowanie), biopsję prostaty i piersi pod kontrolą MRI.
Rezonans kosztował ponad 6,3 mln zł, które przekazał samorząd województwa pomorskiego z funduszy europejskich. Sprzęt został sfinansowany ze specjalnej linii budżetowej REACT-EU, w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19.