Gospodarka
Wodór to droga do neutralności klimatycznej. Konferencja PCHET2021 w Gdańsku

Wodór to droga do neutralności klimatycznej. Konferencja PCHET2021 w Gdańsku

Fot. pixabay.com
04.10.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
04.10.2021

Jak przyśpieszyć transformację energetyczną i dlaczego to właśnie wodór jest najlepszą drogą? To jedno z zagadnień, nad którym debatują w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy z całego świata.

Konferencję PCHET2021 organizuje Klaster Technologii Wodorowych oraz Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza.

Wodór a transformacja energetyczna

O tym, że wodór jest najlepszą wizytówką transformacji energetycznej, nikogo nie trzeba przekazywać.

– Wodór ma szanse przyśpieszyć globalną transformację energetyczną, pomagając w ten sposób w walce ze zmianami klimatu – podkreśla Sławomir Halbryt, prezydent Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

Trzeba też pamiętać, że Unia Europejska, jako jeden z najważniejszych celów stawia osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Spotkanie w Gdańsku

Do Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego zjechało kilkudziesięciu prelegentów z Polski i świata. Wśród nich są również przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W ramach konferencji odbywają się debaty eksperckie. Zgodnie z obietnicą złożoną podczas ubiegłorocznej edycji PCHET, uczestnicy zweryfikują działania polskich czempionów wodorowych. Ważnym działem omawianym w czasie spotkania będzie edukacja społeczeństwa na tematy związane z wodorem.

– Widzimy konieczność budowania świadomości o potrzebnych zmianach zarówno wśród producentów energii jak i konsumentów czy polityków – zaznacza Marek Foltynowicz, ekspert Klastra Technologii Wodorowych.

Pomorska Dolina Wodorowa

Wybór Pomorza, jako miejsca obrad nie jest przypadkowy. Warto zaznaczyć, że właśnie mijają dwa lata od podpisania deklaracji o powstaniu Pomorskiej Doliny Wodorowej. Porozumienie ma na celu rozwój sektora paliw wodorowych w regionie. Prowadzone będą wspólne działania badawczo-rozwojowe, które pozwolą maksymalnie wykorzystywać paliwa wodorowe pochodzące z odnawialnych źródeł energii. Współtworzą ją m.in. rady dwóch Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP 1, która obejmuje technologie off-shore i portowo logistyczne oraz ISP 3 z obszaru technologii ekoefektywnych, produkcji paliw oraz budownictwa).

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.