Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób metabolicznych. Objawia się nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi i może nie dawać żadnych objawów. Latem wysoka temperatura i większa wilgotność powietrza powodują zaburzenia poziomu cukru we krwi. Jeśli myślisz, że jesteś zagrożony cukrzycą typu 2, weź udział w programie profilaktycznym. W ten weekend bezpłatny pomiar glukozy dla mieszkańców powiatu kartuskiego.
Na świecie na cukrzycę choruje ponad 420 mln ludzi, a w Polsce to ponad 2,7 mln osób. Niestety 26 proc. Polaków nawet o tym nie wie. Szacuje się, że kolejne 2 mln Polaków ma stan przedcukrzycowy, czyli jest o krok od zachorowania.
Zadbaj o zdrowie, sprawdź poziom cukru
Jeśli masz powyżej 18 lat i jesteś mieszkańcem województwa pomorskiego, możesz wziąć udział w bezpłatnym programie profilaktycznym dotyczącym cukrzycy typu 2. Wystarczy, że znajdziesz na stronie stopcukrzycy.pomorskie.eu realizatora programu, zgodnego z Twoim miejscem zamieszkania. Na jego stronie lub w wyznaczonej przez niego placówce wypełnij ankietę Findrisk. Jeśli jej wynik będzie kwalifikował Cię do dalszych badań (12 lub więcej punktów), taka osoba zostanie skierowana na dodatkowe badania krwi. Na podstawie wyników lekarz określi dalsze postępowanie. Część pacjentów uczestniczących w programie skorzysta z porad specjalistów. Dietetyk podpowie, jak prawidłowo komponować dietę, a fizjoterapeuta wskaże rodzaj aktywności fizycznej odpowiedni do stanu zdrowia pacjenta.
Profilaktyka najważniejsza
Ważną rolę w przypadku zachorowania na cukrzycę odgrywa zmiana stylu życia. Prawidłowa dieta, aktywność fizyczna i utrata nadmiernych kilogramów umożliwiają obniżenie poziomu cukru we krwi bez stosowania leków lub przynajmniej oddalają rozpoczęcie farmakoterapii.
Biały weekend dla mieszkańców powiatu kartuskiego
W cukrzycobusie mieszkańcy: Kartuz, Żukowa, Somonina i Przodkowa od 18. do 64. r.ż. będą mogli bezpłatnie sprawdzić poziom glukozy we krwi. Jeśli będzie podwyższony, zostaną zakwalifikowani do programu profilaktyki cukrzycy typu 2 i objęci opieką specjalistów.
Harmonogram cukrzycobusa:
- Kartuzy – park Solidarności, ul. Klasztorna 4, 20 maja, piątek, godz. 9.00-19.00
- Żukowo – plac przy Urzędzie Gminy, ul Gdańska 52, 21 maja, sobota, godz. 10.00-18.00
- Somonino – parking przy Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Ceynowy 1a, 22 maja, niedziela, godz. 9.00-13.00
- Przodkowo – parking przy Urzędzie Gminy, ul. Kartuska 21, 22 maja, niedziela, godz. 14.00-18.00
Mieszkańcy powiatu kartuskiego mogą liczyć na darmowe badania krwi, glukometry, a także porady fizjoterapeutów i dietetyków. Przebadanych ma być 1390 osób.
Fot. materiał prasowy
Czym jest cukrzyca?
Cukrzyca to grupa zaburzeń metabolicznych, w których dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi wskutek upośledzenia wydzielania insuliny przez trzustkę lub upośledzenia jej działania. A to prowadzi do uszkodzenia innych narządów i tkanek. Jak podkreśla internistka Dorota Kaczmarek ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, konsekwencją nieleczonej choroby mogą być: zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, uszkodzenie wzroku czy zaburzenia czucia i niegojące się owrzodzenia stóp. Płeć nie wpływa na zachorowanie. Co ważne, cukrzycy nie sprzyjają upały. Wysoka temperatura, zwłaszcza w połączeniu z większą wilgotnością powietrza, wpływa na przyswajanie insuliny przez organizm, powodując zaburzenia i wahania poziomu cukru we krwi.
Typy cukrzycy
Wyróżnia się kilka typów cukrzycy.
– Typ 1 (około 5 proc. wszystkich przypadków cukrzycy, ale około 80 proc. przypadków dotyczy dzieci i młodzieży) charakteryzuje się bezwzględnym niedoborem insuliny na skutek uszkodzenia komórek trzustki przez autoprzeciwciała. U jej podłoża leżą geny oraz czynniki środowiskowe (niektóre infekcje wirusowe) – podkreśla Dorota Kaczmarek.
Jednak zdecydowanie częściej występuje cukrzyca typu 2 (to około 80 proc. wszystkich przypadków cukrzycy).
– W tym typie dominuje upośledzenie działania insuliny, która początkowo wydzielana jest w prawidłowej lub nawet w większej ilości. U podłoża tego typu cukrzycy mogą leżeć geny, jednak decydujące są czynniki środowiskowe, to znaczy otyłość, zwłaszcza brzuszna, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, konieczność stosowania niektórych leków, np. sterydów – dodaje Dorota Kaczmarek.
Jest też tzw. cukrzyca ciążowa.
Jak zapobiegać chorobie?
Cukrzyca typu 2 jest chorobą, której do pewnego stopnia można zapobiegać. Chodzi m.in. o regularną aktywność fizyczną, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, dietę bogatą w świeże warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso oraz ryby, a eliminującą produkty wysoko przetworzone. Pomaga to ograniczyć epidemię cukrzycy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i badania kontrolne, które pomogą wykryć chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie.