Czym jest EPHW?

European Public Health Week to inicjatywa integrująca studentów, ekspertów oraz organizacje działające w obszarze zdrowia publicznego. To też platforma wymiany wiedzy, dyskusji merytorycznych oraz zaangażowania w kluczowe wyzwania zdrowotne. Celami wydarzenia są podniesienie świadomości studentów oraz społeczności akademickiej dotyczącej zdrowia publicznego poprzez interaktywne i angażujące formy edukacji.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy na wybrane aktywności.  Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Formularz do zapisów tutaj.

Gra terenowa Mental Health: Health Workforce at the Centre – 12 maja

Gra dotyczy zdrowia psychicznego. Jej celami są: zwiększenie świadomości na temat zdrowia psychicznego, integracja studentów różnych kierunków oraz zachęcenie do otwartości w rozmowach o wsparciu w kryzysach. Uczestnicy zmierzą się z różnymi zadaniami poszerzającymi wiedzę z zakresu chorób oraz zaburzeń psychicznych i ich leczenia. Poznają też sposoby radzenia sobie ze stresem oraz miejsca, do których mogą się udać w przypadku kryzysu psychicznego. Gra odbędzie się w otoczeniu lasu zlokalizowanego przy GUMedzie. Zielona przestrzeń sprzyja relaksowi i pozwala na oderwanie się od szarej rzeczywistości. Na każdego uczestnika czekają drobne upominki, a dla drużyn, które uzyskają największą liczbę punktów – atrakcyjne nagrody.

Operacja czysta rzeka – akcja ekologiczna – 13 maja

To inicjatywa na rzecz ochrony środowiska, która łączy działania ekologiczne z promocją zdrowia publicznego. Działanie ma przyczynić się do poprawy jakości lokalnego ekosystemu i zwiększenia świadomości ekologicznej Uczestnicy akcji będą sprzątać tereny na gdańskich Aniołkach. Po zakończeniu wszyscy będą mieli okazję do wymiany doświadczeń i refleksji nad rolą odpowiedzialności społecznej w kształtowaniu zdrowego środowiska.

Zdrowe starzenie się w cyfrowym świecie – 14 maja

W UCK odbędą się dwie inicjatywy promujące zdrowy styl życia. Pierwsza pod hasłem Od kuchni do kondycji – zdrowe wybory każdego dnia jest skierowana do seniorów korzystających z usług gdańskich domów dziennej opieki. W ramach akcji dietetyk opowie o zasadach zdrowego odżywiania, a następnie uczestnicy wezmą udział w spacerze nordic walking Z kijkami po zdrowie, który poprawia kondycję i wzmacnia organizm. Druga zaś brzmi Twoje serce – Twoja przyszłość. Będzie ustawione stanowisko edukacyjne poświęcone profilaktyce chorób serca. Każdy zainteresowany będzie mógł bezpłatnie m.in. zmierzyć ciśnienie, poziom glukozy czy wskaźnik BMI.

Spacer edukacyjny zdrowie i miasto  – 15 maja

Ta inicjatywa łączy aktywność fizyczną z refleksją nad wpływem środowiska miejskiego na zdrowie mieszkańców. Wydarzenie skierowane jest do studentów, pracowników akademickich oraz wszystkich zainteresowanych tematyką zdrowia publicznego i urbanistyki prozdrowotnej. Uczestnicy spaceru przejdą trasą, która ilustruje pozytywne i negatywne aspekty miejskiego środowiska dla zdrowia. Spacer po Gdańsku zakończy się otwartą dyskusją, której uczestnicy będą mogli podzielić się obserwacjami oraz propozycjami działań na rzecz zdrowszego środowiska miejskiego.

Quiz w Klubie Medyk – 16 maja

W klubie studenckim odbędzie się interaktywny quiz dotyczący zdrowia publicznego. Chodzi w nim o sprawdzenie wiedzy na temat zdrowego stylu życia, profilaktyki oraz kluczowych zagadnień zdrowotnych. Quiz odbędzie sie w formie drużynowej rywalizacji, a pytania zostaną dostosowane do osób znających tematykę zdrowia, a także do tych, którzy dopiero chcą poszerzyć wiedzę. Najlepsze zespoły otrzymają atrakcyjne nagrody.