Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/IMG_8218-scaled.jpg Wieża z widokiem na Zatokę Gdańską ponownie otwarta. PCR w Sopocie odzyskało blask

Wieża z widokiem na Zatokę Gdańską ponownie otwarta. PCR w Sopocie odzyskało blask

Fot. materiał prasowy PCR
02.06.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
02.06.2023

Nowy dach, okna i drzwi, a także elewacja – tak prezentuje się wyremontowana wieża Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie. Po pokonaniu 136 stopni wieży-latarni turyści i mieszkańcy Sopotu mogą podziwiać wyjątkowy widok na Zatokę Gdańska i panoramę Trójmiasta. Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł.

Zmodernizowana wieża jest już dostępna dla odwiedzających.

Wizytówka Sopotu

Każdy odwiedzający kurort kojarzy tę charakterystyczną budowlę.

– Wieża-latarnia jest przecież chętnie fotografowanym obiektem z magicznym widokiem. Powstała w 1903 r. wraz z zakładem balneologicznym. W 1956 r. budynek przekazano Szpitalowi Reumatologicznemu – tłumaczy wiceprezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego Maciej Laszkiewicz.

Wieża to bez wątpienia wizytówka miasta. Warto dodać, że spełnia trzy funkcje – jest szpitalnym kominem, wieżą widokową, a także ułatwia nawigację.

Co się zmieniło?

Na szczyt 30-metrowej latarni prowadzi 136 schodów, po pokonaniu których można rozkoszować się pięknymi widokami. Z jednej strony podziwiamy Zatokę Gdańską, zaś z drugiej – panoramę Trójmiasta. Do tej pory wykonano dwa z trzech etapów kompleksowej rewitalizacji obiektu. Co zrobiono? W ramach prac modernizacyjnych wymieniono: dachówkę, drzwi i okna, pomalowano wewnątrz i na zewnątrz. Do wykonania, w trzecim etapie, została jeszcze wymiana ogrzewania.

Jaki jest koszt?

Prace modernizacyjne rozpoczęły się w 2022 r. i mają potrwać do III kwartału 2023 r. Do tej pory wydano prawie 1,4 mln zł. Trzeci etap prac ma kosztować ponad 700 tys. zł, co oznacza, że całkowity koszt inwestycji to ponad 2 mln zł. Środki na wykonanie niezbędnych prac pochodzą z budżetu województwa pomorskiego, Sopotu, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz spółki PCR.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.